Hírek

A szokatlan hét után a növények is várják a jobb időt

Visszatért a tél a tavaszba, egyes termelők megkongatták a vészharangot, mások szerint egyelőre nincs veszély – ezek voltak a hét agrárhírei.

A szélsőséges időjárás az év ezen szakában kissé szokatlan, látványos jelenségek keretében érkezett meg, az ország számos pontján havas eső hullott vagy havazott. A lehűlés következtében a növények fejlődése lelassulhat, ezt a lemaradást azonban képesek hamar behozni, miután az idő jobbra fordul. 

A mostani időszak a repcevirágzás időszaka is, ezért a repceméztermésre kihat a szélsőségesen rossz időjárás. Ha elfagy az akácvirág, ami a magyar méhészet fő nektár forrása, akkor rossz méztermés várható az idén. A méz minősége ugyanakkor nem függ össze az időjárással

Füstöléssel védekeztek a fagy ellen egy gyümölcsösben, a Zala megyei Nagyrécsénél 2017. április 21-én. A településen hajnalban -2 Celsius-fokot mértek – MTI Fotó: Varga György

Az esetlegesen bekövetkezett károk felmérése az időjárás normalizálódása utáni napokban történik. Egyes termelők megkongatták a vészharangot, más szakemberek szerint ugyanakkor, ha mindennaposnak nem nevezhető is ez az időjárás, egyelőre nem jelent veszélyt a termésre. A havas-szeles időjárás, ha nem következnek rá száraz fagyok, önmagában nem okoz jelentős kárt, egyelőre tehát nem kell aggódnunk a 2017-es borévjáratért – nyugtatta meg egyelőre az aggódókat a Borháló.

Kéz a kézben a gazdákért – összefog a NAIK és az AKI – Együttműködési megállapodást írt alá a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) és az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) kedden Gödöllőn. – Az együttműködés a már meglévő közös munkán alapszik, hiszen egymást kiegészítő, komplementer tevékenységet végzünk – mondta az aláíráskor Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK mb. főigazgatója.

Feloldva a tűzgyújtási tilalom – A földművelésügyi miniszter a keddi naptól azonnali hatállyal feloldotta az erdőkre és fásításokra, valamint az erdők és fásítások melletti területekre, 2017. március 3-tól, az EVgF/180/2017. számú határozattal elrendelt általános tűzgyújtási tilalmat.

Szerdától nyomon követhetőbb az ökológiai termékek mozgása – Hatályba lépett az ökológiai termékekre vonatkozó elektromos tanúsítási rendszer. A várakozások szerint kevesebb lesz az adminisztrációs teher, valamint átfogóbb statisztikai adatokkal fog szolgálni az ökológiai termékek behozataláról.

Az akvakultúra kitörési pontja lehet az áfacsökkentés – Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön jelentette be, hogy jövőre 5 százalékra mérséklődhet a fogyasztásra szánt hal áfája. A halhús áfájának tervezett csökkentése a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MAHAL) szerint 15 százalékkal mérsékelheti a halárakat, élénkítheti a fogyasztást, és az ágazat minden szereplőjének kedvez majd.

Napokon belül megkezdődhet a génmegőrzési stratégia koncepciójának közigazgatási egyeztetése, a teljes génmegőrzési vertikumra kiterjedő tervezet a Kárpát-medence őshonos növény- és állatfajait kívánja védeni – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Újabb fajok kaphatnak kiemelt védelmet.

Újranyíltak a szaúd-arábiai piacok – fotó: Pixabay

Ismét szállíthatunk marhahúst és -húskészítményeket Szaúd-Arábiába – A magyar állategészségügyi hatóság munkájának eredményeként 16 év után ismét lehetővé vált, hogy marhahúst és -húskészítményeket szállítsunk Szaúd-Arábiába. A közel-keleti ország március végétől nyitotta meg kapuit a magyar termékek előtt. A Földművelésügyi Minisztérium már be is nyújtotta a három, szaúdi hatóság által végzett auditon 2016-ban részt vett vállalkozás adatait az arab monarchia hatóságának.

Az állam állja a költséget, hogy ne terjedjen a kéknyelv – Állami támogatást kaphatnak állományuk beoltásához az állattartók a kéknyelv-betegség megelőzése érdekében, ahol pedig már felbukkant a betegség, ott kötelező a vakcinázás, hogy a többi állat ne fertőződjön, ennek költségét az állam állja.

Változott a vis maiorra vonatkozó rendelet – A módosítás által a madárinfluenza miatt elrendelt hatósági járványügyi intézkedések vis maiorként történő bejelentésének határideje az általános 21 napos határidőtől eltérő a baromfiágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 139/2007. (XI. 28.) FVM rendelet szerinti támogatási programban részt vevő termelők számára.

Új pályázati fogalmakkal ismerkedhetünk – fotó:Pixabay

Kézikönyv segít, ha trágyatárolók építésére pályázik – Elérhető a Trágyatárolók építése intézkedés kifizetési kérelmeinek benyújtását segítő kézikönyv.

STÉ kalkulátor – elérhető a kamara honlapján – A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás esetén, a pályázónak már az indulás pillanatában igazolnia egy 6000 STÉ üzemméretet. Nemcsak az induló fiatal gazda támogatás kapcsán, hanem egyéb, a Vidékfejlesztési Program keretén belül kiírandó pályázatok kapcsán találkozhatunk a kötelezően előírt STÉ értékkel, mint irányszámmal.

Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot – módosult a szükséges feltételrendszer – 2017-től a HMKÁ előírásai közé bekerült a március 1. és augusztus 31. között jellemző költési és fiókanevelési időszak alatt az egyéb fára, bokorra és sövényre vonatkozó kivágási tilalom.

Figyeljen a fogalmakra! Módosultak a környezetgazdálkodási pályázatok. Új pályázati fogalmak: területi puffer és részleges kizárás.

Legyenek figyelmesek az érintettek az állatalapú támogatások benyújtása során, mert nincs lehetőség szankciómentes módosításra május 15-ét követően, még egy igazolás későbbi becsatolása is módosításnak minősül. Az állatlétszámot csökkenteni lehet, de javításra, új egyed benyújtására csak szankcióval van mód június 9-ig. A SAPS kérelem módosítása azonban május 15-ét követően sem érinti az állatalapú jogcímeket, ha azoknál nem történik módosítás.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés