Hírek

A parazita növények génlopással válnak egyre sikeresebbé

A parazita növények nemcsak tápanyagot lopnak áldozataiktól, hanem géneket is, hogy még jobb élősködők lehessenek

Claude dePamphilis, a Pennsylvaniai Állami Egyetem munkatársa kollégáival az arankák genomját vizsgálva arra jutott, hogy a növények sok génjükhez az úgynevezett horizontális géntranszfer segítségével jutottak hozzá – írja az EurekAlert. A horizontális géntranszfer azt a folyamatot jelöli, amikor egy organizmus egy másik fajtól vesz át genetikai anyagot. A jelenség a baktériumoknál gyakori, és az antibiotikum-rezisztencia egyik okozója.


fotó: ng.hu

DePamphilis szerint a horizontális géntranszfer a bonyolultabb létformáknál, például a növényeknél ritkán figyelhető meg. A szakértő új tanulmányában az arankafajoknál mutatta be a jelenséget, az adatok alapján megközelítőleg 108 génhez jutottak hozzá így a növények. 18 gén mindegyik fajban megtalálható, ami azt jelzi, hogy ezeket a közös ősök építették be genomjukba.

A megszerzett géneket az arankák különböző módon hasznosítják, például kiiktatják a megtámadott növények élősködővel szembeni védelmét.

DePamphilis úgy gondolja, hogy a horizontális géntranszfer nagyban hozzájárult a parazitanemzetség sikeréhez.

A kutató azt még nem tudta kideríteni, hogy az arankák is adnak-e géneket, vagy csak az ő irányukba áramlanak a genetikai anyagok.

agrotrend.hu / NG

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook