Hírek

Az agrárképzés is jelen lesz a Szakmák éjszakáján

Gyakorlatközpontú programokkal népszerűsíti a Szakmák éjszakája április 21-én a szakképzést annak érdekében, hogy még többen válasszák a szakmát adó képzéseket – mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerdán, sajtótájékoztatón Budapesten.

Kiemelte, a rendezvénysorozat középpontjában a gyakorlati megismerés, a kipróbálás, a saját kezű tevékenység áll, miközben a látogatók a szakmák által nyújtott életpályákat virtuális eszközökkel is végigkövethetik. A Szakmák éjszakáján nemcsak iskolák, hanem cégek is bemutatkoznak, így a látogatók előtt több üzem és gyár nyílik meg péntek este – tette hozzá.

A Szakmák éjszakáját másodszorra rendezik meg, miután tavaly sikerrel mutatkozott be: a rendezvény egyedülálló a régióban és európai szinten is a legjelentősebbnek számít a pályaorientációs események között. Az államtitkár hozzátette, hogy a programokra tavaly több mint 40 ezren látogattak el és a rendezők idén is legalább ennyi résztvevőre számítanak a csaknem 4600 rendezvényen.

Több határon túli intézmény is csatlakozott a rendezvénysorozathoz és az agrárképzés is teljes terjedelmében, minden szakmával képviselteti magát. Hozzátette azt is, hogy a rendezők nemcsak a pályaválasztás előtt állók, hanem a felnőttek számára is kínálnak programokat.

Kérdésre válaszolva az államtitkár közölte: a rendezvénysorozattól azt várják, hogy hatására egyre több pályaválasztó tanul majd a szakképző intézményekben. A szakképzés nem a legnépszerűbb választás a fiatalok körében, de sokkal többen érdeklődnének iránta, ha megismernék a pálya előnyeit. A gazdaság erősödésének köszönhetően a jó szakemberekre nagy a kereslet, így a fiataloknak a szakképzés végeztével azonnal biztos állásuk és saját keresetük lehet – fogalmazott.

A szakképesítés előny a munkaerőpiacon, azok, akik csak érettségivel rendelkeznek, nehezebben tudnak elhelyezkedni, mint azok, akiknek bármilyen szakképesítésük van – közölte a NGM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára szerdán Debrecenben, a városi szakképzési hét megnyitóján. Pölöskei Gáborné meggyőződését fejezte ki, hogy az NGM-ben "jó helyen van a szakképzés", a tárcánál ugyanis nem szociológiai értelemben közelítik meg ezt a területet, hanem abból a szempontból, hogy mi kell a gazdaságnak.

A vidéki életforma egyre népszerűbb a fiatalok körében, amit az is mutat, hogy a mezőgazdasági szakképzésbe jelentkezők száma az elmúlt három évben 20 százalékkal nőtt – mondta a földművelésügyi miniszter az M1 Ma reggel, és a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Fazekas Sándor annak kapcsán beszélt erről, hogy most van a pályaválasztás időszaka, több tízezren a napokban döntik el, milyen képzésre jelentkezzenek. Mint azt a miniszter elmondta, az idei tanévben 2,7 százalékkal többen iratkoztak be valamely agrárszakma elsajátítására, mint a korábbi tanévben és remélhetően ez a növekvő érdeklődés továbbra is fennmarad. Hiszen jelenleg az agráriumban mintegy 600 ezer ember talál megélhetést, a foglalkoztatottak száma 220 ezer fő, ezzel együtt további munkaerőkre volna szükség számos területen. Több hiányszakma van, például komoly hiány van állatgondozóból, gazdászból, mezőgépészből, az élelmiszeriparban pedig pékből és húsfeldolgozóból – sorolta a miniszter.

Az agrártárca irányítása alatt 63 agrárszakképző iskola kínál korszerű tudást, ahol közel hatvan szakképesítés közül választhatnak a diákok. A tanulók fele szakközépiskolai, másik fele szakgimnáziumi képzésen vesz részt. A legnagyobb érdeklődés a mezőgazdasági technikus, a mezőgazdasági gépésztechnikus és az erdésztechnikus, a mezőgazdasági gépész, a pék és a gazdaképzéseket övezi – fogalmazott Fazekas Sándor.

agrotrend.hu / MTI,FM

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés