Hírek

„Az egészséges táplálkozás nem csak a mezőgazdaság teljesítményén múlik”

Kétszáz fölött van azon táplálkozási, egészségügyi, mezőgazdasági, oktatási és társadalmi védőhálóval foglalkozó szakértők száma, akik pár napra Budapesten gyűltek össze. Közös bennünk a meggyőződés, mely szerint növelhetnénk a helyi, nemzeti és országokon átnyúló élelmiszerláncok szerepét az egészséges étkezésben.

A kétnapos regionális szimpóziumot a fenntartható élelmiszerláncokról és az egészséges étrendről négy ENSZ szervezet, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet (FAO), az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a UNICEF-fel és a Világélelmezési Programmal (WFP) együttműködésben hozta tető alá. A budapesti rendezvény a negyedik a hasonló regionális konferenciák sorában, melyeket a FAO az élelmiszerláncokban rejlő potenciál kiaknázására kezdeményezett – tájékoztatott a FAO.

A rossz táplálkozás különféle következményei – alulnövekedés, elhízás, túlsúly, vitamin- és ásványianyag-hiány – eltérő mértékben, de Európa és Közép-Ázsia minden országában jelen vannak. A FAO/WHO adatai szerint térségünkben a felnőtt lakosság 55 %-a elhízott vagy túlsúlyos, milliók szenvednek a vérszegénységtől, vagy a jód-, cink, illetve A és D-vitamin hiánytól.

Sok az egészségtelen táplálkozást befolyásoló tényezőre az egyénnek nincs ráhatása, magyarázta a FAO élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi szakértője – és az esemény koordinátora – Eleonora Dupouy.

„Napjainkra beláttuk, hogy az egészséges táplálkozás nem csak a mezőgazdaság teljesítményén múlik, hanem az egész élelmiszerellátó rendszeren – a termelés tervezésétől kezdve a fogyasztás fázisáig.”

„Meg kell vizsgálni az élelmiszer-értéklánc minden elemét és az élelmiszerláncokat, hogy azonosítsuk a pontokat, ahol a tápanyagérték csökken vagy esetlegesen csökkenhet, vagy épp növelhető,”

mondta Dupouy. „Át kell gondolnunk az infrastruktúrát, mint a tárolást és a feldolgozást, az utakat és kereskedelmi központokat, hogy bizonyosak legyünk, hogy a tápláló és biztonságos élelmiszer mindenki számára könnyen elérhető – a városokban és azokon kívül is. Senki nem maradhat ki.”

Akadály lehet, ha nem értik, hogyan épül fel egy fenntartható élelmiszerlánc, vagy hogy egy fenntartható és egészséges étrend hogyan néz ki, folytatta a FAO szakértő. Az iskolák és oktatók szerepe vitathatatlan a pozitív változásban. De fontos a figyelemfelhívás más szektorokban is, mint az egészségügy és a társadalmi védőháló.

A mezőgazdaság például nagyobb részt vállalhatna az étrend tápanyagtartalmának növelésében. A FAO a mezőgazdasági termények fajtagazdagságát szélesítené, hogy a hangsúly az alapgabonákról eltolódjon a hagyományos, tápanyagban gazdag, de sokszor nem mellőzött növények irányába. Nem kizárt, hogy épp biológiai sokféleség, a helyi tudás és tradíciók alapoznak meg egy egészségesebb étrendnek.

„Hidakat kell építenünk a különböző szakterületek és kormányzati szektorok között, hogy egyetértés legyen köztük szerepükről és felelősségi köreikről,” Dupouy hozzátette.

fotó: FM

A szimpózium megnyitóján a Földművelésügyi Minisztériumot Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár képviselte. Beszédében hangsúlyozta, Magyarország Kormánya sokat tesz annak érdekében, hogy a magyar társadalom egészséges, biztonságos és minőségi élelmiszerhez jusson – írja közleményében az FM. Kiemelte a génmódosított növények termesztésének tilalmát, az Élelmiszerlánc-törvényt, mely garantálja a teljes élelmiszerlánc egységes hatósági felügyeletét, az Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégiát, valamint azokat a szemléletformáló programokat, melyek mind a közétkeztetésben, mind a mindennapokban is megjelennek, például a Szupermenta és a Minőségvezérelt Közétkeztetés Program.

Az agrártárca államtitkára elmondta a Földművelésügyi Minisztérium elkötelezett az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemben, ennek támogatására elindította a „Maradék nélkül” elnevezésű programot, melynek célja a háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségének csökkentése.

fotó: FM

Az Emberi Erőforrások Minisztériumát képviselő Ladányi Márta egészségügyi ágazati koordinációs helyettes államtitkár köszöntőbeszédében elmondta, hogy az Egészségügyért Felelős Államtitkárság elkötelezett a népegészségügyi problémák kezelése mellett. Ezt az elkötelezettséget jelzik az elmúlt években elindított programok, illetve táplálkozást érintő jogszabályi változások is.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára elmondta: a WHO módszertanon alapuló, a gyermekelhízást érintő friss hazai felmérés adatai szerint a túlsúly, illetve elhízás előfordulásában nem volt tapasztalható további növekedés a 7 éves korosztályban a 2010-es korábbi magyar adatokkal összehasonlítva, amelyben az elmúlt időszak kormányzati népegészségügyi intézkedéseinek is jelentős szerepe van. Ladányi Márta hozzátette, a WHO az OGYÉI-vel és az Egészségügyért Felelős Államtitkársággal együttműködésben a közelmúltban indított el egy ágazatközi párbeszédet a témában, amelyhez az érintett kormányzati szereplők, szakmai szervezetek és egyetemek is csatlakoztak. A kormány célja, hogy az együttműködés eredményeképp folyamatosan javuljon a magyar emberek egészségi állapota.

agrotrend.hu / FAO, FM

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés