Hírek

Az emberekkel is bánni tudó állatorvosokra lesz szükség

A tanszék egyik célkitűzése az élelmiszerlánc-biztonság és az állatorvosi közegészségügy megismertetése a hallgatókkal.

A hallgatóknak pályájuk kezdetén fontos látniuk, mennyire átértékelődött az állatorvosok, az állatorvoslás szerepe az elmúlt évtizedekben. Az állatorvosi közegészségügy talán sohasem volt annyira szem előtt, mint napjainkban – mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az Állatorvostudományi Egyetem tanévnyitó ünnepségén. 


Az egyetemre 2018-ban 157 magyar, valamint 300 külföldi hallgató nyert felvételt – fotó: AM

Az államtitkár hangsúlyozta ma már nem elég csak az állategyedek és állományok gyógyításával foglalkozni, emellett az állat – ember – természet kapcsolódásának figyelembevételére, preventív és fenntarthatósági szemléletére is szükség van.

2015-ben éppen e komplex gondolkodás jegyében alapították meg az egyetemen az Élelmiszerlánc-biztonsági Kihelyezett Tanszéket, melyben az Agrárminisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az Állatorvostudományi Egyetem együttműködése, közös tudásbázisa intézményesült.

A tanszék fő célkitűzése az élelmiszerlánc-biztonság és az állatorvosi közegészségügy megismertetése a hallgatókkal, illetve közös kutatások, oktatási feladatok megszervezése.

Zsigó Róbert leszögezte: az egyetem – bármely tanszékéről legyen szó – a globalizációs folyamatok nem rekeszthetők ki onnan, hiszen már jelenleg is tapasztaljuk, hogy a klímaváltozás következtében korábban "egzotikusnak gondolt" betegségek jelennek meg és terjednek Európa-szerte. 

– Hazánk aktuális problémája az afrikai sertéspestis, és a vele összefüggésben adódó betegség-mentesítési feladatok az itt ülőkre vagy akár az elkövetkező 10-20 évben végző állatorvosokra is rónak majd tennivalókat

– mondta Zsigó Róbert.

– Az állategészségügyi szolgálat jó néhány sikertörténettel büszkélkedhet a nemzetközileg elismert mentességek megszerzése, megtartása terén – mutatott rá. Példaként említette a 2014-ben a gümőkórtól, 2015-ben az Aujeszky-féle betegségtől való mentesség uniós szintű elfogadását.

Ugyancsak sikerként könyvelhető el a közelmúltban Magyarországon is nagy gazdasági károkat okozó, magas patogenitású madárinfluenza járvány sikeres felszámolása.

Zsigó Róbert emlékeztetett rá, hogy a jövő állatorvosai a nemzetgazdasági jelentőséggel is bíró szakmai kihívásokkal néznek szembe a közigazgatásban, a laboratóriumokban, a gazdasági haszonállatok és a társállatok gyógyítása során vagy éppen a tudományos kutatómunkában.

Mindehhez, az állatokon túl, az emberekkel is bánni tudó, felkészült szakemberek van szükség.

Az Állatorvostudományi Egyetemen Európában egyedülálló módón 3 nyelven, magyarul, angolul és németül folyik az oktatás. Az egyetem a kontinens 97 állatorvosképző intézménye közül hetedikként nyerte el a teljes akkreditációt.

agrotrend.hu / AM

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés