Hírek

Az erdészeti ágazati fórum is eredményesen zárult

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium által a 2021-2027. közötti időszakra szóló Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásinak megalapozása céljából 2019. december 12-én a Budakeszi Erdészeti Információs Központban szervezett ágazati helyzetértékelő rendezvény széles körű részvétel mellett, és az ágazati szereplők aktív közreműködésével zajlott le.

A rendezvény bevezetõjeként az Agrárminisztérium Támogatáspolitikai fõosztálya képviseletében Madarász István osztályvezetõ adott általános tájékoztatást az Európai Unió 2021-2027. közötti idõszakra vonatkozó, még javában formálódó közös agrárpolitikájáról, illetve a tagországok stratégiai tervezésének menetérõl – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

fotó: NAK/Mõcsényi Miklós

Ezt követõen az Agrárminisztérium, az erdészeti igazgatás és kutatás, valamint az erdészeti szakmai szervezetek képviselõi ismertették az ágazat helyzetérõl készített értékeléseiket.

Elsõként a NAIK Erdészeti Tudományos intézet nevében dr. Schiberna Endre tudományos tanácsadó ismertette röviden az erdészeti ágazat elõtt álló környezeti, társadalmi és gazdasági kihívásokat, külön kiemelve a klímaváltozáshoz kapcsolódó kihívásokat, az erdõk és erdõtelepítéseknek a légköri szénforgalomban betöltött pozitív szerepét, valamint az erdõk által a társadalom számára biztosított ökoszisztéma és közjóléti szolgáltatásokat (az elõadás prezentációja   documentide kattintva (2.49 MB) érhetõ el).

A következõ elõadó az erdészeti igazgatás központi feladatait 2019. július 1-tõl ellátó Nemzeti Földügyi Központ képviseletében Wisnovszky Károly fõosztályvezetõ volt, aki az erdõk állapotát és az erdészeti ágazat teljesítményeit mutatta be.

Az elõadó külön kitért az erdõgazdálkodók erdõfelújítási kötelezettségeit illetõen fennálló kockázatokra, és az erdõterületek elmúlt években tapasztalható enyhe csökkenõ tendenciájára.

Felvázolta, hogy az erdõk szénmegkötõ képessége fokozódó erdõtelepítési aktivitás mellett is várhatóan csökkenni fog az elkövetkezõ ötven éves idõtávban (az elõadás prezentációja   documentide kattintva (107 KB) érhetõ el).

A harmadik elõadás keretében Gulyás Levente, a Magyar Államkincstár Közvetlen Támogatások Fõosztályának vezetõje értékelte az elmúlt idõszak támogatás igénylési és jóváhagyási gyakorlatát (az elõadás prezentációja  documentide kattintva (563 KB) érhetõ el).

Végül utolsó elõadóként Duska József a MEGOSZ ügyvezetõ elnöke a magán-erdõgazdálkodók szemszögébõl értékelte az elmúlt idõszakot, illetve a következõ idõszakra vonatkozó javaslataikat (az elõadás prezentációja i  documentde kattintva (1.64 MB) érhetõ el).

A rendezvény második felében elsõként dr. Csépányi Péter, az Agrárminisztérium Erdõgazdálkodási Fõosztályának vezetõje foglalta össze az elhangzottakat, illetve a fõosztály elképzeléseit a stratégiai tervezés kapcsán (az elõadás prezentációja  documentide kattintva (287 KB) érhetõ el).

Ezt követõen a rendezvényen megjelentek számos felszólalásban, egymást kiegészítve ismertették az erdõgazdálkodást – elsõsorban a magán-erdõgazdálkodást – akadályozó nehézségeket, kiemelten a kedvezõtlen fapiaci tendenciákat, az ország minden térségében jellemzõ munkaerõhiányt, az alacsony színvonalú gépesítettséget, a jelentõs közérdekû elvárásokat, valamint az erdészeti szakirányítási szolgáltatás hiányosságait, illetve nehézségeit.

Bár csak áttételesen kapcsolódott a rendezvény témájához, de többen nehezményezték a jelenlegi támogatási felhívások anomáliáit, valamint a támogatási és kifizetési kérelmek körülményes, lassú ügyintézését is.

Összességében az az általános vélemény fogalmazódott meg, hogy az ágazat fõbb nehézségeit és kihívásait egyszerûen és gördülékenyen az erdõk általános közérdekû szolgáltatásaival, illetve az erdõgazdálkodók által tett további vállalásaival arányos, változó összegû, átalány jellegû, az erdõgazdálkodók széles köre által igényelhetõ területalapú támogatással lehetne orvosolni, például az erdõ-környezetvédelmi kifizetések intézkedéseinek kiegészítésével.

Emellett továbbra is indokolt fenntartani a hagyományos fejlesztési és helyreállítási támogatási jogcímeket is, úgymint az erdõtelepítés, fásítás, erdõszerkezet-átalakítás, erdõkár megelõzés és helyreállítás, valamint az erdészeti gépvásárlás támogatását.

Ezeken felül egyre inkább nélkülözhetetlen az erdészeti szakirányítási tevékenység fejlesztését és mûködését segítõ támogatások folyamatos biztosítása is.

Az eredményes tanácskozás ellenére a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2019. december 31-ig még lehetõséget biztosít arra, hogy az ágazat szereplõi a fentiekkel kapcsolatban az erdeszet@nak.hu e-mail címre megküldve további észrevételeket illetve javaslatokat tegyenek.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook