Hírek

Békekenyér – alapvető érdek a béke fenntartása és a mezőgazdaság fejlődése

A Békekenyér (FriedensBrot) rendezvényt a német agrártárca indította el az azonos nevű német egyesület kezdeményezésére – a kelet-közép-európai társminisztériumokkal együttműködésben – 2014-ben, 25 évvel a berlini fal és a vasfüggöny lebontása után, ezzel is elismerve Magyarország és a térség többi országának szerepét a német újraegyesítés létrejöttében. A kezdeményezés a fenntartható vidékfejlesztés és a béke biztosítása közti kölcsönös összefüggés hangsúlyozására jött létre.

A Békekenyér Egyesület tagja Magyarország és Németország mellett Bulgária, Észtország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Csehország.

Christian Schmidt német szövetségi agrárminiszter köszöntőjében emlékeztetett: 26 éve Magyarországról, a Páneurópai Piknikről indultak el azok az események, amelyek elvezettek Európa mai formájához. "A berlini fal magától sosem omlott volna le" – fogalmazott. Úgy vélte, a ma élő generációk nem értékelik kellőképp a jelent, a békét. Hálásabbnak kellene lenni, összefogva egymást segíteni, nem pedig megmondani a másiknak, mi nem jó. Nem egymásról, hanem egymással kellene beszélni – mondta.

Fotó: MTI

A béke fenntartása és a mezőgazdaság fejlődése minden országnak alapvető érdeke – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Békés megyei Szarvason, a Békekenyér Konferencia megnyitó ünnepségén. A tárcavezető ünnepi beszédében kifejtette: a jövő azon múlik, sikerül-e megőrizni az élelmiszertermelés és a környezet szimbiózisát, amihez egészséges, minőségi élelmiszereket előállító mezőgazdaságra és életerős gazdatársadalomra van szükség. A nemzeti élelmiszergazdasági program, amelynek társadalmi vitája jelenleg zajlik, ezt a célt szolgálja – húzta alá. A békekenyér kezdeményezés célja értékek és javak teremtése, és a jövő számára megfelelő környezet megőrzése; emellett erősíti a tagországok közti barátságot és közös gondolkodásra is módot ad.

Fotó: MTI

Svilen Kostov bolgár agrárminiszter-helyettes arról beszélt, hogy csak közösen lehet legyőzni a kihívásokat, fenntartható mezőgazdaságot létrehozni, amely egyszerre figyel a környezetvédelemre, a gazdasági növekedésre és a társadalmi felelősségvállalásra. Felhívta a figyelmet, hogy a mezőgazdaság kiemelten olyan terület, amely a szomszédos országok közti együttműködéstől is függ.

Gibfried Schenk, a Békekenyér Egyesület vezetője elmondta: a házigazda Magyarország a fiatalság és a vidéki gazdálkodás sorsát jelölte meg a pénteki tanácskozás fő témájául, amelyről szerinte érdekes vita folyik majd. Úgy fogalmazott: vannak konfliktusok az EU-ban, ezért fontos, hogy a kezdeményezésben részt vevő országok évente találkoznak, közösen tanácskoznak.

A megnyitót követően Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyilatkozatában arról beszélt, hogy Magyarország kiszámítható uniós agrárpolitikát és agrártámogatási rendszert, a források szinten tartását szeretné 2020 után is. A következő uniós költségvetési ciklusra a magyar álláspont a jelenlegi támogatási szint megtartásából indul ki; nem támogatják, hogy a forrásokat más területekre, például GMO-ra csoportosítsák át. Leszögezte: az ipari, kémiai jellegű élelmiszerelőállítást sem támogatják. "Magyarország egészséges, jó minőségű, hagyományos élelmiszereket szeretne a jövőben is a kereskedelemben látni".

Arra a felvetésre, miszerint a Brexit után csökkenő közös költségvetéssel kell számolni, a miniszter megjegyezte: Nagy-Britannia ugyan befizetője, de "nagy felhasználója is" a közösségi forrásoknak. Minden európai embernek érdeke, hogy a támogatások megmaradjanak, ellenkező esetben nőnének az élelmiszerek árai. Fontos, hogy az uniós közös agrárpolitika erre figyelemmel legyen a jövőben – hangsúlyozta Fazekas Sándor.

Christian Schmidt német szövetségi agrárminiszter kérdésre elmondta: Németország nem érdekelt a közös agrárpolitika (KAP) nagy reformjában, csak apró, lépésenkénti változtatásokat szeretne 2020 után ezen a területen. Örül annak, hogy láthatólag a magyar földművelésügyi miniszter is hasonlóan vélekedik – mondta. A német miniszter szerint a közös agrárpolitikának 2020 után is a vidéket, a gazdákat kell támogatnia. Fontosnak nevezte, hogy a fenntarthatóság szempontjai jobban érvényesüljenek, hogy sikerüljön fenntartható árukiviteli politikát kialakítani. Úgy vélte, a demográfiai mutatókat is figyelembe kell venni, és azokra a területekre kell összpontosítani, ahol nagy a népességszám. A cél, hogy a vidék továbbra is vonzó legyen, ez a mezőgazdaság sikerének kulcsa – emelte ki Christian Schmidt.

Békekenyér Konferencia nyitóünnepsége a szarvasi evangélikus ótemplomban

A konferencián a köszöntők és az ünnepi műsor után ökumenikus kenyérszentelésre került sor, a közös rozsból készült kenyeret és a kosarakban elhelyezett kis cipókat áldották meg a római katolikus, református és evangélikus lelkészek.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés