Hírek

Betegségeket hordoznak a kullancsok

A jó idő beköszöntével egyre többet tartózkodunk a szabadban, aminek a kullancsok nagyon örülnek, azonban az apró kis vérszívók komoly gondokat okozhatnak.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint, a közönséges kullancs hazánkban is gyakori. Legnagyobb számban az erdőkben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő. Itt a legkisebb a hő- és páratartalom-ingadozás (amely a kiszáradásra rendkívül érzékeny kullancs szempontjából kulcsfontosságú), valamint a legtöbb potenciális gazdaállat (különféle erdei emlősök, madarak) is itt található – írta a Heves megyei hírportál. Azonban városi környezetben is előfordul, különösen az összefüggő növényzettel borított kisebb-nagyobb területeken, így parkokban és családi házak kertjeiben, a magas fűvel benőtt, elhanyagolt területeken és a települések határában. A kertekbe a háziállatok, elsősorban a kutyák, macskák, különböző madarak és vadon élő kisemlősök révén kerül be. Elsősorban április-május-júniusban és szeptemberben aktív.

A kullancsok azontúl, hogy zavaróak, komoly betegségeket is hordoznak, és szűkebb hazánkban is akadnak olyan példányok, melyek fertőzöttek. A Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya arról tájékoztatta portálunkat, hogy megyénkben tavaly nem fordult elő kullancs által okozott agyvelőgyulladás (encephalitis), míg 2020-ban négy esetet jelentettek az egészségügyi szolgáltatók. Ezek a betegek a kezelés után gyógyultan távoztak a kórházból. Heves megyében Lyme-kór fertőzést 2021-ben ötven, míg 2020-ban 42 esetben jelentettek. Ezen betegek közül tavaly és tavalyelőtt is két-két ember szorult kórházi ápolásra.

Dr. Maszárovics Zoltán az egri kórház infektológusa, immunológusa, orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, ma Magyarországon a Lyme kór és a kullancsencephalitis vagyis a kullancs által terjesztett vírusos agyhártya-agyvelő gyulladás fordulnak elő leggyakrabban. Előbbi betegség antibiotikumot igényel, utóbbi vírusos és védőoltással megelőzhető. Ritkán továbbadhatja a tularémiát (nyúlpestis) és a babeziózist is. A kullancs eltávolításakor beszennyezett kis seb is befertőződhet egyéb baktériumokkal.

Fotó: Shutterstock

Mint kiderült, minden nyáron rendszeresen jelentkeznek kullancsok által megfertőzőt betegek az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben  az Infektológiai Szakrendelésen, néhány esetben a Sürgősségi Betegellátó Osztályon vagy idegrendszeri tünetekkel a Neurológiai Osztályon.

– Kullancscsípés és a kullancs eltávolítását követően azonnal nincs értelme orvoshoz rohanni, hiszen a fenti betegsége lappangási idejében jelentős tünet nem észlelhető és vérvétel sem mutatja ki, nem segíti a diagnózist. Amennyiben a csípés helye körül bőrpír alakul ki, különösen növekvő, gyűrűszerű vagy lázas állapot jelentkezik fejfájással vagy anélkül, akkor szükséges felkeresni a háziorvost, aki kérdéses esetben kérheti infektológus szakorvos segítségét kórházunk szakrendelésének keretében – fogalmazott dr. Maszárovics Zoltán.

A betegségek elkerülésére legjobb módszer  a védekezés

  • riasztókészítmények, például krémek, spray-k és karkötők
  • zárt ruházat
  • vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás elleni oltás

Mi a teendő, ha kullancsot találtunk bőrünkön?

Semmivel sem szabad bekenni a bőrt, hanem minél gyorsabban, egy határozott mozdulattal el kell távolítani az élősködőt. A gyógyszertárakban kapható speciális kullancskiszedő kanál és csipesz, amelyek helyes használatával kapcsolatban a patikusok készséggel állnak a vásárlók rendelkezésére. A patikákban kapható tesztek segítségével arra is van lehetőség, hogy megtudjuk, fertőzött volt-e a kullancs, amit eltávolítottunk magunkból. Ezenkívül érdemes felírni a csípés helyét és idejét, ugyanis a bőrpír, láz és fejfájás később jelentkezhetnek.

agrotrend.hu / heol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés