Hírek

CETA – az EP szakbizottsága támogatja a megkötést

Az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi szakbizottsága – 25 igen, 15 nem és egy tartózkodás mellett – támogatta az Európai Unió (EU) és Kanada közötti tervezett szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) elfogadását – közölte az Európai Parlament sajtószolgálata.

A tájékoztatás szerint a megállapodást az Európai Parlament következő plenáris ülésének is jóvá kell hagynia ahhoz, hogy hatályba lépjen. Amennyiben a Parlament és a Tanács is jóváhagyja, a CETA jövőre léphet életbe. Bevezetése esetén a CETA vegyes megállapodás lesz, ami azt jelenti, hogy abban az EU mellett a tagállamok is szerződő felek. A CETA megkötésével a tervek szerint a partnerek közötti gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok kedvezőbb piacra jutási feltételek mellett működnének, hátteret biztosítva a gazdasági kapcsolatok elmélyítésének.

A CETA a várakozások szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató akadályok lebontása révén elősegíti a növekedést és a munkahelyteremtést az Európai Unióban és Kanadában is. Az ellenzők szerint ugyanakkor az egyezmény általános deregulációt von majd maga után, és korlátozza a nemzeti kormányok mozgásterét.

A parlamenti tájékoztatás arra is kitért, hogy az Európai Unió különböző típusú megállapodásokat köt az egyes országokkal, attól függően, hogy a vámjellegű akadályokat hogyan csökkentenék, esetleg szüntetnék meg, vagy egy vámuniót hoznának létre, ahol eltörlik a vámokat egymás között és egységes tarifát szabnak meg a külföldről érkező árukra.

Az Európai Unió folyamatban lévő kereskedelmi megállapodásait sorolva a parlament megemlítette, hogy az Európai Bizottság és az Egyesült Államok között 2013 júliusa óta zajlanak a megbeszélések egy szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról (TTIP). A megállapodásnak számos sokak által támadt részlete van, ilyen például a termékekre vonatkozó szabványok kérdése, illetve az állam és befektető közti vitarendezés (ISDS) szabályai. Az Európai Bizottság emellett előrehaladott tárgyalásokat folytat több ázsiai országgal, többek között a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségével (ASEAN) és Japánnal. Utóbbival a tervek szerint már 2017 elején aláírják a megállapodást. Ázsiában emellett Malajziával, Indonéziával, Thaifölddel, a Fülöp-szigetekkel, Burmával és Indiával folynak tárgyalások. Kínával egy kifejezetten a beruházásokra vonatkozó egyezmény megkötéséről egyeztetnek. Dél-Amerikában a Mercosur, a kontinens legnagyobb kereskedelmi tömörülésével folyat tárgyalásokat az unió. Mexikóval pedig áprilisra tűzték ki a tárgyalások második körének időpontját.

A közel-keleti és a dél-mediterrán régióban számos egyezményről tárgyalnak a felek, ide értve az áruk kereskedelmének megkönnyítését, vagy a mezőgazdasági és ipari területekre vonatkozó egyeztetéseket.

Ezek mellett az úgynevezett szolgáltatáskereskedelmi megállapodást (TISA) jelenleg a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) 23 tagja, köztük az Európai Unió is tárgyalja azzal a céllal, hogy a résztvevők megkönnyítsék a szolgáltatások kereskedelmét egymás között.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés