Hírek

Csodálatos magyar hagyomány a tojásfestés

A húsvéthoz számos hagyomány és szimbólum kapcsolódik, a tojásfa állítástól kezdve a locsolkodásig. A tojásírás is ezek közé tartozik, amivel akár otthon is megpróbálkozhatunk. Néhány eszköz és egy pontos útmutató segítségével csodás alkotásokat varázsolhatunk a tojásból.

Itt van húsvét, a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe, egyben pedig a tavasz eljövetelének köszöntése. Számos szimbólum, hagyomány kapcsolódik az ünnepkörhöz, amelyek között a tojás, mint az élet, az újjászületés jelképe kiemelt szerepet kap. A tojásírás a mai napig elválaszthatatlan a húsvéttól, a szépen díszített hímeseket a húsvéthétfőn érkező locsolók kapták ajándékba. Az idei húsvét persze a járványhelyzet miatt más lesz, mint korábban, de készülni ugyanúgy érdemes rá. A tojásírással megpróbálkozhatunk otthon is, ami biztosan boldog perceket fog hozni az egész család számára – írja a bama.hu.

fotó: pixabay.com

Bemutatják a technikákat

A Zengővárkonyban található Míves Tojás Múzeum a nagyhétre rendszerint színes programokkal készül, ahol a tojásdíszítés különböző technikáit is bemutatják. Az idei évben ezt nem tudták megvalósítani, de ahogy Petrás-Golomán Alexandra szakmai igazgatótól megtudtuk, a múzeum honlapján elérhető számos segédanyag, amelyek végigvezetnek a hagyományos tojásírás teljes folyamatán az előkészületektől a festésig. Érdekességként pedig fotódokumentációval együtt bemutatják a tojáskarcolás és a tojáspatkolás technikáját is.

A tojásírásnál maradva azonban első lépésként letölthetünk mintalapokat, amelyek lépésről lépésre segítenek a különböző minták elkészítésében. A szakmai igazgató azt tanácsolja, aki nem annyira gyakorlott, annak előbb érdemes egy papírra lerajzolnia a kiválasztott alakzatot, hogy a tojáson már könnyebben menjen.

Fontosak az előkészületek

A tojásíráshoz csak úgy kezdjünk neki, ha beszereztük a kellékeket. A legfontosabb természetesen a kifújt vagy keményre főtt tojás, de szükségünk lesz még írókára, méhviaszra, gyertyára, egy edényre, tojásfestékre és ecetre. Ha nincsen írókánk, akkor fogpiszkálót vagy gyufát is használhatunk. Ebben az esetben először fel kell melegíteni a viaszt, és abba mártani a helyettesítő eszközt.
A múzeum útmutatója kiemeli, az írás megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy a tojás felülete tiszta, kifújt tojás esetén pedig a belsejét maradéktalanul eltávolítottuk, és a víz sem csöpög belőle. Javasolják azt is, hogy egy puha rongy és ecet segítségével zsírtalanítsuk a felületet.

Kezdődhet az írás

A megfelelő előkészületek után a tojásíráshoz először az íróka rézcsövét kell felhevíteni a gyertya lángja felett, amit aztán a hideg méhviaszba kell nyomni. Ha ez könnyen megy, akkor elég meleg a rézcső. Az írásnál érdemes az osztóvonalak meghúzásával kezdeni, majd azután megrajzolni a minta többi részét. Közben ügyeljünk arra, hogy az íróka merőleges legyen a tojás felületére.
A minta megrajzolása után a tojás mehet az előre elkészített festőlébe. Ezzel egy igen kényes folyamathoz érkeztünk, ezért mindenképpen kövessük a festék használati utasítását. Ha túl sokáig hagyjuk a lében a tojást, felpúposodhat a festék, ami később le fog jönni. Jó tanács még, hogy olyan edényt válasszunk, amelyet egyrészt nem sajnálunk, ha összefogja a színes lé, másrészt pedig, hogy úgy tudjuk elhelyezni benne a tojást, hogy azt teljesen ellepje a festék. Miután kiszedtük a tojásokat, hagyjuk megszáradni, majd melegítsünk fel egy puha rongyot, töröljük le a viaszt, és kész is az alkotás.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés