Hírek

Egészséges-e a nyerscukor?

Mi a különbség a fehér kristálycukor, a barnacukor és a nyerscukor között? Valóban egészségesebb a nyerscukor, mint társai?

Az egészségtudatos táplálkozás elterjedésével az emberek egyre elszántabb küzdelmet folytatnak magukkal a cukorbevitel csökkentése érdekében – írja az Élelmiszeronline. A cukortartalmú italok értékesítése éppen emiatt évről évre csökken. Ami az otthoni felhasználást illeti, az emberek rendületlenül hajkurásszák a finomított cukorként is ismert fehércukor kiváltására alkalmas alternatívákat.

A nyerscukor sokak számára egészséges választásnak tűnik. Pedig sajnos nem az.

fotó: Pixabay

A magyarázathoz lássuk, miként alakul át a cukornád ama porózus végtermékké, amelyet a szupermarketekben látunk.

Először is betakarítás után a cukornád szárait apró darabokra aprítják. A kis töredékeket felőrlik, amely folyamat közben cukornádlé keletkezik.

Ez a nedű egyelőre még szennyeződéseket (sár, szárdarabkák, stb.) tartalmaz, ezért mechanikai és kémiai eljárásokkal (poliakrilamidokkal) leszűrik. A kitisztított folyadékot felforralják, és megvárják, amíg az összes víz elpárolog belőle.  A fennmaradó „gyümölcslevet" ismét felmelegítik, melynek során a cukor kikristályosodik.  A visszamaradt mellékterméket anyaszörpnek nevezik (ez a melasz alapanyaga). A következő lépés, hogy a kristályokat centrifugával különválasztják egymástól.

Az eredmény a nyerscukor, a kristályok ekkor még viszonylag nagyok és barnás színűek. A nyerscukor további feldolgozásával jutunk el a fehér (ha úgy tetszik finomított) cukorhoz.

 Mind ehhez az ásványokat felmelegítik, hogy ismét folyadékká olvadjanak össze.  A színt vegyszerekkel, például foszforsavval, kalcium-hidroxiddal vagy kalcium-dioxiddal távolítják el. A fehér nedűt szintén felforralják, hogy finom fehér granulált kristályokká koncentrálódjon. Ezen kristályokat nevezzük fehér, ill. finomított cukornak.

A barnacukor fehércukor és melasz keveréke. Legyen ugyan szó nyers, finomított vagy barnacukorról, teáskanalanként mindegyik 4 gramm „cukrot” tartalmaz, amely 16 kalóriával gazdagítja az étrendet. Táplálkozási szempontból minden granulált cukor többé-kevésbé azonos.

agrotrend.hu / elelmiszeronline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés