Hírek

Emberre és állatra is veszélyesek a pirrolizidin alkaloidok

Németországban különböző kutatási projektek, valamint a tartományok felügyeleti szerveinek vizsgálatai magas pirrolizidin alkaloidtartalmat mutattak ki bizonyos élelmiszerekben és takarmányokban.


A Jacobaea vulgaris (jakabnapi aggófû) szennyezõanyagként gyógyteákba is keveredhet. Kép: totalweedsolutions.com

Rákkeltõ hatása miatt különösen az 1,2-telítetlen pirrolizidin alkaloidok nem kívánatosak az élelmiszerekben és a takarmányokban. Ennek ismeretében rendezte meg a Német Kockázatelemzõ Intézet (BfR) 16. fogyasztóvédelmi fórumát „Pirrolizidin alkaloidok – kihívások a mezõgazdaságban és a fogyasztóvédelem terén” címmel.

Emberre és állatra is veszélyes

A decemberben tartott rendezvény célja a tudomány mai állásának bemutatása volt a pirrolizidin alkaloidoknak az emberek és állatok egészségére gyakorolt hatásával kapcsolatban és azoknak az utaknak az elemzése, melyeken keresztül ezek az anyagok az élelmiszerekbe, illetve a takarmányokba kerülnek. Ugyanakkor vizsgálni kell a pirrolizidin alkaloidokat tartalmazó növények elterjedését az adott tájegységeken és a mezõgazdasági területeken.

Egészségügyi szempontból a fogyasztóvédelem egyik legfontosabb feladata, hogy hatékony stratégiákat dolgozzanak ki, melyek segítségével elkerülhetõ, illetve minimálisra csökkenthetõ ezeknek az anyagoknak az élelmiszerekbe és takarmányokba kerülése. Az emberek egészségvédelme mellett az állatok egészségét is napirendre tûzte a fogyasztóvédelmi fórum, hiszen a pirrolizidin alkaloidokat tartalmazó növények felvétele különösen a legelõ állatoknál vezethetnek egészségkárosodáshoz.

Májkárosodást és rákot is okozhatnak

A pirrolizidin alkaloidok másodlagos növényi összetevõk, melyeket világszerte számos növény termel, hogy védje magát a növényevõktõl. Elõfordulásuk a növényekben jelentõsen eltérõ lehet a növényfajoktól és a növényi részektõl függõen, de további faktorok, mint pl. a klíma és a talajadottságok is befolyásolhatják.

Ha ezekbõl a növényi anyagokból agy mennyiség kerül a szervezetbe, akut májkárosodás (Venoocclusiv májbetegség, VOD) lép fel. Több hónapig tartó napi közepes mennyiségû pirrolizidin alkaloid dózis szervezetbe jutása esetén is figyeltek meg az emberi szervezetben májkárosodást. Néhány pirrolizidin alkaloid az állatkísérletek során különösen ezenkívül genotoxikusnak és rákkeltõnek is bizonyult.

Érdemes vigyázni a vadon élõ növényekkel

Pirrolizidin alkaloidokat különösen gyógyteákban, egyéb teákban és a mézben mutattak ki Németországban. Lehetséges bekerülési útvonal a pirrolizidin alkaloidokat tartalmazó vadon élõ növények, mint pl. a Jacobaea vulgaris (jakabnapi aggófû), amely a teák és gyógyteák alapanyagainak betakarításakor szennyezõanyagként a növények közé keveredhetnek. Emellett az is vita tárgyát képezi, hogy egyes esetekben az adott teákhoz felhasznált növények maguk is képezhetnek ilyen anyagokat. Pirrolizidin alkaloidok a mézbe is bekerülhetnek, ha a méhek pirrolizidin alkaloidokat tartalmazó növényekrõl gyûjtik a virágport és a nektárt.

Az állategészség szempontjából azok a pirrolizidin alkaloidokat tartalmazó növények fontosak, melyek legelõkön és zöldtakarmány vagy szilázs elõállítására szolgáló területeken természetes módon nõnek, vagy természetes állapotú területekrõl átterjednek. Ez vonatkozik az extenzív területekre is, melyeket a terület ápolása érdekében legelõként használnak. Itt meg kell találni a lehetõségeket, hogy ezeknek a növényeknek az elterjedését minimálisra tudjuk csökkenteni.  
 

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook