A balatonfüredi önkormányzat, a Helytörténeti Gyűjtemény és a Balatonvin Borlovagrend kezdeményezésére létrehozott emléktáblát Hári Lenke, a város alpolgármestere és a szőlőnemesítő fia, Csizmazia Darab József leplezte le. írja a veol.hu.
A népszerű hibridfaj a Füredgyöngye nevet kapta - fotó: pixabay.com
Pálffy Károlyné, önkormányzati képviselő, a településfejlesztési, környezetvédelmi és mezőgazdasági bizottság elnöke köszöntőjében egyebek mellett felidézte, Csizmazia Darab József nemesítői munkája a világban már régebben komoly elismerést kapott, fajtái közül például több millió Zalagyöngyét telepítettek a volt Szovjetunió, Ausztria, Svájc, az USA és Kína szőlőültetvényein.
Szülővárosa tiszteletére pedig az egyik hibrid szőlőfajtáját Füredgyöngyének nevezte el. -2003. tavaszán értékes növényeiből 32 fajta bor-, és csemegeszőlőt telepítettek, ez a gyűjtemény értékes génbank, nagy kincse városunknak, fogalmazott Pálffyné.
Hozzátette, a szőlőnemesítő élete utolsó éveiben sok tanácsot adott szőlészeknek, borászoknak, elkötelezettje volt az egészséges borfogyasztásnak. 2013-ban bekövetkezett halála előtt még aktívan dolgozott, tervezte a gyógybor létrehozását, és azt, hogy a szőlőterápiát alkalmazzák a szívkórházban.
A szónok utalt arra is, hogy idén a hazai, és a nemzetközi szőlész-borász ágazat ünnepségsorozattal emlékezik meg Csizmazia Darab Józsefről, aki 60 évet töltött a környezetkímélő szőlőtermelés szolgálatában, aki egész életében hirdette, hogy a szőlőt ugyanúgy meg kell érteni, mint az embereket.
Az emlékezés után a megjelentek koszorúkat helyeztek el a város díszpolgára márványtáblájánál.
agrotrend.hu / veol.hu