Hírek

Folytatódik a fejlesztési hajlandóság visszaesése

Tovább csökkenhetnek idén a nagyvállalatok beruházásai. A felmérés alapján nem csupán a beruházások száma, de azok mértéke is csökken. Az elmúlt évek 50 százalékos arányához képest ma már csak tízből 4 cég tervez fejlesztést megvalósítani.

A nemzetgazdasági beruházások tavalyi, jellemzően csökkenő trendje vélhetően idén is folytatódik, mivel a nagyvállalati szektor beruházási szándéka a korábbi évekre jellemző 50-55 százalékos arányhoz képest egy jóval alacsonyabb, 40 százalék alatti szintre állt be a K&H nagyvállalati növekedési index adatai alapján.

„A nagyvállalatok részéről egyértelműen csökkenő intenzitás mutatkozik az idei évre tervezett beruházásokat illetően. A tervezett fejlesztések csökkenése alapvetően két területen érhető tetten: az eddig húzóerőt jelentő technológiai beruházások egy év alatt 29-ről 20 százalékra, míg a kapacitásnövelő beruházások 18-ról 11 százalékra estek vissza. Igaz, még ezzel a visszaeséssel is e két terület a legfontosabb beruházási cél a vállalati szektorban” – tájékoztatott a részletekről Hodina Péter, a K&H vállalati értékesítési igazgatója. A két fő fejlesztési terület mellé feljött a kereskedelemfejlesztés is, amellyel a hazai nagyvállalatok 11%-a tervez a következő egy év során.

A felmérés alapján nem csupán a beruházások száma, de azok mértéke is csökken: bár erősödött azok aránya, akik idén szinten tartják a fejlesztésekre fordítandó költségeket (76 százalék), de csaknem a felére, 31-ről 17 százalékra csökkent egy év alatt a beruházásuk értékét növelők aránya.

A K&H szerint a beruházási szándék a tevékenységi körrel, a vállalat árbevételével, földrajzi elhelyezkedésével és a foglalkoztatottak számával is összefügg: a megkérdezett cégvezetők szerint leginkább a keleti országrészben, a 10 milliárd forint éves árbevételt meghaladó és a 100 főnél többet foglalkoztató vállalatoknál, valamint az iparban várhatóak fejlesztések.

A K&H csoport a GfK Hungária Piackutató Intézettel 2014 óta negyedévenként vizsgálja a nagyvállalati szektor helyzetét és várakozásait, valamint a gazdasági környezet változásait. A kutatás a 2 milliárd forint éves árbevételt meghaladó cégek 550 döntéshozójának megkérdezésén alapul, a legutóbbi felmérést 2016. október 26. és december 8. között készítették.

agrotrend.hu / K&H 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés