Hírek

Fórián Zoltán, ember a szakértő mögött

Nemrégiben komoly előrelépés történt Fórián Zoltán több mint negyedszázados agrárpiaci elemzői, tanácsadói karrierjében. Októbertől az Erste Bank Hungary Zrt. Agrár Kompetencia Központjának vezető székét foglalja el. Ennek kapcsán beszélgettünk az „Év Agrárszakértője” díj 2015. évi birtokosával, de nem csak munkáról, sokkal inkább az emberről.

– Az agráriumban nem csak frappáns előadásairól, nyilatkozatairól, cikkeiről, hanem közvetlenségéről, segítőkészségéről, és igen széles körű, áttekintő szakmai világképéről is ismerik. Honnan ez a holisztikus megközelítés?

– Azon igen kevés ember közé tartozom, akinek megadatott, hogy szakmai pályám kezdete óta az egész élelmiszergazdaságra való rálátás volt a feladatom. Nem kényszerültem túl mély szakosodásra sem a kutatói munkám, sem a tanácsadói tevékenységem során. Emiatt nagyon szerencsésnek tartom magam, hiszen személyiségemnek is meghatározó része a dolgok minél átfogóbb megértése. Az utóbbi mintegy tíz évben, amióta a világ mezőgazdasági piacai egy, a korábbinál jóval bonyolultabb összefüggésrendszerben működnek, ez már nélkülözhetetlen a tisztánlátáshoz.

Azt szoktam mondani, hogy nem átláthatatlanná, csak nehezebben átláthatóvá váltak az agrárpiacok.

Egy átlagos gazdálkodó e nélkül is rengeteg kihívással szembesül mindennapi munkája során. Egyszerre kell a szakmájában tartani a lépést a rendkívül felgyorsult fejlesztésekkel, értenie kell a kereskedelemhez, a támogatáspolitikákhoz, a humánerőforrás-menedzsmenthez, a könyveléshez, az adózáshoz, az internethez, az adatbázis-kezeléshez, az információs tengerben való eligazodáshoz, és még hosszan sorolhatnám azokat a képességeket, amelyek nélkül egyre nehezebb a felszínen maradni.

Nehezen várható el, hogy az óhatatlanul „begyűrűző” nemzetközi piaci hatásokat is nyomon kövesse. Persze sok egyéb mellett, de erre valók a magam fajta elemzők, stratégák. Mindig arra biztatom ügyfeleimet, hogy ma már nem költséges dolog egy-egy telefonhívás, csörögjenek rám nagyobb üzleti döntéseik előtt.

Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ frissen kinevezett vezetője – fotó: Erste Bank

– Térjünk vissza az indíttatáshoz: az élelmiszeripar iránti elköteleződése a Kabai Cukorgyárhoz köthető, ahol érettségi után egy évet, mint répavonali táblakezelő, majd – kampányon kívül – mint betanított szivattyúlakatos dolgozott.

– Életre szóló élmény volt a kemény fizikai munka, a dolgozókkal való együttélés. Ma is meggyőződésem, hogy minden mérnöknek, vagy egyéb diplomásnak, aki fizikai munkásokat akar irányítani, meg kellene szereznie ezt a tapasztalatot. Így lettem először élelmiszeripari üzemmérnök, majd mérnök is. A mérnökké való kiegészítés három éve során a közgazdász végzettséget is megszereztem, és közben tudományos diákköri munkát is végeztem. Az ez utóbbiban elért sikerek vittek aztán az Agrárgazdasági Kutató Intézetbe, és kötöttek tartósan a budapesti élethez, amit aztán életem párjának megtalálása is megerősített.

Ha innen, a több mint negyedévszázados távlatból visszanézek a pályámra, akkor egy egyenes vonalat látok. Az egyetem és a kutatóintézet adta tudományos alapokat ugyanis egy nemzetközi pénzintézet, a világ legnagyobb agrárbankjában szerzett látásmód, módszertani gyakorlat egészítette ki, majd egy tucat év az ország vezető agrárpiaci tanácsadó cégénél tett még inkább gyakorlatiassá.

– Az egyenes meghosszabbítása egyértelműen már egy saját ötlet, elképzelés, a tanácsadó pénzintézeti modell kialakítása és működtetése felé mutatott?

– A Takarék Csoportban töltött évek során ennek eszköz- és módszertani hátterét volt lehetőségem kicsiszolni. Mindezen alapok pedig az Erste Bankban fognak remélem hamarosan beérni, és még több gyümölcsöt érlelni. Akár a szakigazgatás, a szakmai szervezetek, akár a pénzintézetek, a gazdálkodók vagy integrátorok, feldolgozók számára dolgoztam, mindenütt láttam egy olyan kapcsolódási, illetve hozzáadott érték előállítási lehetőséget, amelynek alapja a piaci átlátás, sőt előrelátás, a taktikai és stratégiai tanácsadás.

A magyarországi élelmiszer-terméklánc szereplői napjainkban jutnak arra a felismerésre, hogy van olyan speciális tudás, amit szervezetükön kívülről kell igénybe venniük.

Ha pedig ezek a képességek éppen egy olyan fontos stratégiai partnerüknél, mint a bankjuk érhetők el, akkor az kedvező hatással van minden fél együttműködési készségére, a kölcsönös bizalomra és a sikerességre egyaránt.

Fenti gondolatmenet alapján talán érzékelhető az, hogy a szakmai és közgazdasági vonalakat tudatosan építettem egymásra, és elemző munkával, folyamatos tanulással, és önfejlesztéssel alakítottam olyanná, hogy alkalmassá váljanak azon célok elérésére, amelyek az agrártanácsadó pénzintézeti modellhez nélkülözhetetlenek.

– A mostani munkahelyváltás kapcsán elmondható, hogy továbbra is a saját útját járja?

– A döntés meghozatalát a körülmények felgyorsították, de én továbbra is úgy látom, hogy az elképzeléseim mentén haladok előre. Három gyermekemnek is azt tanítom, hogy gyakran nézzenek hátra, értékeljék a mögöttük lévő eseményeket, majd forduljanak előre, és próbálják az így kialakuló vonalat meghosszabbítani. Így könnyen észreveszik, ha letérnek saját útjukról, és nem kell megvárniuk, amíg jönnek a negatív jelzések, amelyek visszaterelnek.

Mivel a párom és én is nagycsaládból származom, természetes volt, hogy legalább három gyermeket szeretnénk. A két nagyobbacska leány és a fiúcska csodája a jutalom minden fáradozásért, és ad értelmet az életnek. Az sem véletlen, hogy mindketten aktív sportolói pályafutást tudhatunk magunk mögött. A kitartás, az önfegyelem, az erőfeszítések természetessége jól hasznosítható tulajdonságok a munka során. Jó példa erre az, hogy a gyári munkás időszakomban megszokott korán kelést a mai napig megőriztem. Ezzel igen értékes órákat nyerek a reggeli időszakban legyen az közlekedés, vagy csendes elmélyülést igénylő alkotó munka. Sok ügyfelem tudja rólam, hogy már hatkor a gépem előtt ülök, és a korai órákban hív fel piaci tanácsokért, árelőrejelzésekért. Néhány adat, piaci folyamat megismerése, esetleg a döntéseik megerősítése nagy lökést adhat a gazdáknak, és ma már igazán nem nagy költség.

– Mindezek mellett pedig a Magyar Sajtlovagrend tagja.  

– A tejes szakma megtisztelő jelölése és – a próbák kiállása utáni – felavatás életem egyik meghatározó élménye. Esküm szerint minden tőlem telhetőt megteszek a magyar sajtkultúra javításáért, a magyar sajt hírnevének öregbítésért. Sok munka vár még ránk e téren is, de e példa arra is jó, hogy kiterjesszük az egész magyar agrárgazdaságra. Még félig sincs tele a pohár.

A magyar agrárium teljesítménye saját korábbi eredményeihez képest jelentősen és folyamatosan javul, de nagymértékben nyitott piac lévén, magunkat inkább a nemzetközi versenytársakhoz kell mérnünk.

A további fejlődés kulcsai jól megfogalmazhatók: a támogatásoktól való függés mérséklődése, az együttműködések kiterjesztése, a szemlélet, a felkészültség és a technológiák fejlesztése. E fogalmak mögött egy sor olyan tényező van, mint például a piaci gondolkodás, felkészültség, a megfelelő stratégiai partnerek kiválasztása legyen szó pénzügyekről, beszállítókról, szolgáltatókról, vevőkről.

Nagyon fontos, hogy ne a beruházásaink igazodjanak az elérhető támogatásokhoz, hanem fejlesztési stratégiánkat alakítsuk ki úgy, hogy abban figyelembe vesszük a támogatásokat. A mögöttünk lévő évtizedek ugyanis e két görbe azonos lefutásáról szóltak. Amikor pedig fejlesztéseket illeti, az öntözés, a precíziós technológiákkal való lépéstartás és az emberi erőforrás kérdése nem kerülhető meg.

Ami az előttem álló célokat illeti, elsősorban a család, a gyermekek egészségesben és egészséges felfogásban való nevelése áll az első helyen, de az Erste Agrár Kompetencia Központjának vezetése révén a bank agrárpiaci pozícióinak, arculatának erősítése, az agrártanácsadó bank modelljének kiteljesítése is előkelő helyet foglal el.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés