Hírek

Ha nem elég tudatos a vásárló, kevés a címke

A vásárlói tudatosság mára olyan szintre jutott, hogy szinte mindenkit érdekel, mit tartalmaznak a kosarába kerülő élelmiszerek. Ugyanakkor egy friss országos kutatásból kiderül: a fogyasztóknak hiányos a tápanyagokkal kapcsolatos tudásuk, ezért nem tudják megfelelően értelmezni a csomagoláson lévő információkat.

A legtöbb fogyasztót a vásárlás során az adott termék tartósítószer-, cukor-, színezék- és szénhidráttartalma befolyásolja egy friss, országos kutatás szerint: a válaszadók negyede például ha teheti, cukormentes terméket választ – írja a Magyar Idők. Öt magyar vevőből négyen biztosan elolvassák az élelmiszerek címkéjét, az információk pedig – ami az összetételi és tápanyagadatokat tartalmazza – háromnegyedüket befolyásolják abban, hogy melyik terméket vegyék le a polcról. A vásárlókat leginkább azért érdeklik a címkén lévő információk, mert fontosnak tartják tudni, mit fogyasztanak.

fotó:123rf

A Coca-Cola Magyarország megbízásából az eNet által készített reprezentatív felmérésből kiderül: alapvetően háromféle vásárlói magatartás figyelhető meg a magyarok körében, a fogyasztói ismeretek többek esetén még nem elég teljesek.

Vannak, akiket érdekelnek ugyan az élelmiszerek összetevői, de jellemzően nem figyelnek oda rá, és nem is befolyásolja őket a választásban vagy a táplálkozásban. Az átlagosan egészségtudatos fogyasztók odafigyelnek arra, hogy miből áll a megvásárolt termék, ami befolyásolja is őket a vásárláskor, de a tápanyagbevitelükre alapvetően mégsem figyelnek. A nagyon egészségtudatosak viszont minden szinten számításba veszik a termékek alkotóelemeit, és a napi tápanyag- és cukorbevitelüket is követik.

A kutatók megállapították, hogy a nők, a nyugdíjasok és a kisgyermekes édesanyák az átlagosnál egészségtudatosabbak, szemben például az alacsony iskolai végzettségűekkel.

A tápanyagbevitellel kapcsolatos tudást azért érdemes bővíteni a fogyasztóvédelemben, mivel az is látható: a magyar vásárlók negyede tudja csak, hogy mit jelent a címkéken olvasható referencia beviteli érték kifejezés, illetve harmaduk van tisztában azzal, hogy az energiatartalmat jelölő kJ és kcal között mi a különbség, továbbá csupán kétötödük tudja értelmezni a tápértéktartalomra vonatkozó táblázat információit.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés