Hírek

Hagyomány szerint kézzel aratták a búzát

Kaszával vágták, sarlóval gyűjtötték, majd marokba szedték a búzát Somogybabodon.

A kézi aratást mutatták be a helyiek és a környéken élők, majd a Magyarok kenyere program keretében a hét somogyi gyűjtőpont búzáját öntötték össze.

Hagyomány szerint kaszával aratták a búzát – fotó: sonline.hu

– Tessék, itt a frissen sült pogácsa, még meleg – kínálta a dolgozókat az egyik asszony. A kézi aratás hagyományait elevenítették fel a somogybabodiak és a környékbeliek. Valent Sándor miután jól megélezte kaszáját, már vágta is a búzát.

– Nyolc éves koromba ismerkedtem meg a kézi aratással. Először vízhordó voltam, utána a kötélteregetést végeztem. Végre felnőtt fejjel a kaszát is kézbe vehettem, gyerekként ezt nem lehetett – tette hozzá Valent Sándor.

A kaszás után mentek a marokszedők, akik összegyűjtötték a levágott búzát és kévébe kötötték.
– Régen úgy tekertük kötelet, mivel fiatal voltam, hajnali háromkor mentem a kötözővel, a marokszedővel, meg a kaszással. Mire kezdődött az aratás kész volt a kötél és teregethettem – mondta el Tóth Antalné.

Megjegyezte tizenöt évesen nem érezte nehéz munkának, hetvennégy évesen már inkább. Egészen a hatvanas évekig kézzel arattak a somogyi településen. A hagyományok ma is élénken élnek az idősekben, de a legkisebbek is kedvet kaptak, hogy kipróbálják a kézi betakarítást.

Az aratást követően az egyházak képviselői megáldották azt a búzát, amelyet a hét somogyi gyűjtőponton adományoztak a gazdák. Udvaros Zoltán látrányi gazdálkodó a kezdetek óta, nyolc éve részt vesz a Magyarok Kenyere Programban.

– Nagyon fontosnak tartom a kezdeményezést, amely által támogathatjuk a rászorulókat. Azt tapasztalom, hogy minden gazda társam szívügyének érzi, hogy segítsen egy zsák búzával – tette hozzá Udvaros Zoltán.

Neszményi Zsolt megyei kormánymegbízott köszönetet mondott a megye gazdáinak, hogy jó szívvel segítenek. Hozzátette: évek óta példás összefogást tanúsítanak a kamarai tagok, adományaikkal megkönnyítve a rászorulók mindennapjait. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke köszöntőjében elmondta: a búzából a határon túli mellett öt mázsa jut a somogyi gyermekvédelmi intézményeknek, amelyek az egész évi lisztszükségletüket fedezi.

– A nemzet kenyere valóban tartalmaz mindenhonnan búzaszemeket. A Magyarok Kenyere Program az igazi önzetlen szolidaritás jelképe, amire soha nem volt nagyobb szükség, mint napjainkban – tette hozzá Gombos Sándor. Az összegyűjtött búzát a felújított száz éves barcsi malomban őrlik meg, majd augusztus 20-án Balatonlellén szentelik meg a belőle készült kenyeret.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés