Több fontos változást is hoz ez az év a hazai vadgazdálkodásban. Az első ezek között az, hogy az újonnan létrehozott vadászati tájegységek működésének megszervezésére külön szakembereket, tájegységi fővadászokat neveznek ki. A lap úgy tudja, hogy február első felében mind az 52 fővadász munkába állhat.
A közszolgálati tisztviselőnek minősülő személyeket pályázat útján választották ki, a meghirdetett lehetőségre annak idején 143 szakember jelentkezett. A fegyvertartási engedély és a büntetlen előélet mellett a kinevezés feltétele volt a megfelelő szakmai gyakorlat is. Az agrártárca kérdésünkre most azt közölte: a fővadászok tevékenységét irányító főosztály már megkezdte működését, a minisztériumi egységet január elsejével alakították ki.
Újdonság az is, hogy márciustól kezdetét veszi az immár húsz évre szóló vadgazdálkodási időszak. A vadászterületek 95 százalékának üzemterve február 28-án lejár. Ennek kapcsán a Földművelési Minisztérium úgy tájékoztatott: a földtulajdonosok a legtöbb helyen már döntöttek a haszonbérlők személyéről. Az üzemtervekhez kapcsolódó jogszabályok társadalmi és közigazgatási egyeztetése hamarosan megkezdődik.
A változások, újdonságok kapcsán felidézhető, hogy a vadászok érdekeit képviselő Országos Magyar Vadászkamaránál a lapnak korábban úgy nyilatkoztak: fontosnak tartják, hogy a szabályozás teljes körű legyen.
A feltételek újragondolásával oldható meg a jövőben egyebek között a vadkárok hatékony megelőzése, rendezése, vagy például a hagyományos vadászati módok – köztük az agarászat, az íjászat és a solymászat – gyakorlása is. A kamara szerint a legnagyobb előny, hogy a rendelkezések megpróbálják összehangolni a vadgazdálkodás, a környezet- és a természetvédelem, valamint a tulajdonjog különféle szempontjait.
agrotrend.hu / magyaridok.hu