Hírek

Ideje, hogy megtanuljunk újra együtt élni a medvékkel

Medve kóborol a Bükkben – figyelmeztet az Egererdő Zrt. A szakemberek szerint itt az ideje, hogy hozzászokjunk a medvék hazai jelenlétéhez, de a problémamentes együttéléshez be kell tartani néhány szabályt.

A medvét a Bükkalján kihelyezett vadkamerák észlelték – jelentette be közleményében az Egererdő Zrt. Ez már a sokadik eset, amikor medve kóborol a hazai tájakon. A veresegyházi medveotthon szakmai vezetője szerint éppen itt az ideje, hogy hozzászokjunk a medvék jelenlétéhez Magyarországon, hiszen a 90-es évek közepe óta rendszerint előfordulnak, és előbb-utóbb meg is telepedhetnek.

A szakirodalom szaporodó populációt még nem jegyzett fel, vagyis nem tudni olyan állatról, amely hazánkban hozott volna világra utódokat, csak olyanról, amelyik a bocsaival tévedt át a szlovák határon – tette hozzá Székely János.

Fotó: wikimedia

A szakember amellett van, hogy tanuljuk meg együtt élni a medvével, hiszen ez pár száz évvel ezelőtt már sikerült. „Hál' Istennek az ember nem számít a medve táplálékának, ezért nem bánt minket, csak vannak bizonyos szabályok, amiket be kell tartani – hangsúlyozta Székely János, hozzátéve: – Akkor gond nélkül eléldegélhetünk egymás mellett.”

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján listába is szedte ezeket a szabályokat. A szakemberek egyebek mellett azt tanácsolják, hogy éjszaka ne menjünk ki az erdőbe, és a kijelölt turistautakat nappal se hagyjuk el, az élelmiszereket pedig csomagoljuk be szagmentesen. Kirándulás közben ne legyünk teljesen csendben, beszélgessünk vagy csapjunk zajt! Ha medvét látunk, ne próbáljuk meg elzavarni, megetetni vagy lefotózni, de elfutni sem érdemes előle, mert gyorsabb nálunk. Inkább próbáljunk meg lassan kihátrálni a közeléből.

Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője korábban szintén azt hangsúlyozta, hogy amennyiben medvét látunk, fontos – legyen bármilyen korú az állat –, hogy ne közelítsük meg, hiszen ez a bocsok esetében biztosan az anyaállattal való találkozást is magával fogja vonni. „Ne tegyünk hirtelen mozdulatot, kerüljük a szemkontaktust és lassan, hátrálva távolodjunk el a helyszínről!” – mondta mások mellett.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés