Hírek

Idén a kifizetett előleg várhatóan rekord összegű lesz

Megkezdődtek az előlegkifizetések, zajlik az egységes kérelmek adategyeztetése, alkotmányellenes a Natura 2000 területek értékesítésének szabályozása, újra elindult az almakampány – heti hírösszefoglaló az agrotrend.hu-n.

A Visegrádi Négyek agrárkamaráinak 67., kibővített ülését rendezték meg 2017. október 19-én, Budapesten. Az ülés fókuszában a 2020 utáni Közös Agrárpolitika (KAP) állt. A szervezetek vezetői szerint a termeléshez kötött támogatások szükségesek, amelyek jelentős szerepet játszanak az érzékeny ágazatokban a mezőgazdasági tevékenység megőrzésében. A találkozó résztvevői egyetértettek abban, hogy támogatnak egy pénzügyileg erős és változatos KAP második pillért, ugyanakkor ragaszkodnak a vissza nem térítendő beruházási támogatások fenntartásához, amelyek az innovatív technológiák terjedésének kulcsfontosságú mozgatórugói. A találkozón szó esett a résztvevő országok jelenlegi agrárpiaci helyzetéről, az előző napon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által megszervezett nemzetközi fenntartható gazdálkodási konferencia főbb megállapításairól, az újonnan bevezetett, a növényvédő szerek használatát korlátozó rendelkezésről, illetve a BioEast kezdeményezésről.

Egyre fontosabb szerepet kap a belföldi piac, amely nélkül nem működik az exportra történő termelés sem. Az élelmiszeripar erősítése érdekében fogadta el a kormány a húszpontos élelmiszerbiztonsági akciótervet, az ágazat fejlesztésére pedig 300 milliárd forintot biztosít – mondta Laszlovszky Gábor a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezetője a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) élelmiszeripari körkép őszi programsorozatának rendezvényén.

70 milliárd forint előleget már kifizetett az Államkincstár – A kincstárhoz 2017-ben 176 ezret meghaladó egységes kérelem érkezett be. A területhez kötött támogatásokkal kapcsolatban csaknem 5 millió hektárra érkezett kérelem. Idén a kifizetett előleg várhatóan rekord összegű lesz, és meghaladja majd a 200 milliárd forintot. Az előlegfizetési időszakban kifizetett vidékfejlesztési források elérhetik a több tízmilliárdos nagyságrendet.

Zajlik az egységes kérelmek adategyeztetése – A Magyar Államkincstár (MÁK) felszólító végzés kiküldésével hívja fel az érintettek figyelmét arra, ha a benyújtott egységes kérelmükkel kapcsolatban adategyeztetésre van szükség. Ennek oka lehet például referencia terület túligénylés, tábla átfedés, területi ráfedés.

Az agrárium és a vidék fejlesztését célzó támogatásokra 211,1 milliárd forint kifizetése valósult meg idén 2017. június 30-ig. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet összesítette az idei első félévben agrár- és vidékfejlesztésre kifizetett forrásokat. Az összeg mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

fotó:123rf

Alkotmányos mulasztást állapított meg a Natura 2000 földek értékesítésére és azt követő hasznosítására vonatkozó szabályozással kapcsolatban az Alkotmánybíróság (AB) keddi nyilvános ülésen kihirdetett határozatában. A kormány tudomásul veszi az Alkotmánybíróság döntését, és kész a földek hasznosításából származó  bevételekre vonatkozó szabály pontosítására – reagált közleményében az agrártárca.

Az idén márciusig kellett eldönteniük a borászoknak, hogy milyen formában folytatják tevékenységüket, 56 százalékuk választotta a kisüzemi termelői státust, ezzel beváltotta a hozzá fűzött reményeket a kisüzemi bortermelői regiszter. Az átlépési lehetőség az egyszerűsített adóraktári kategóriából a kisüzemi bortermelői kategóriába minden évben nyitva áll a termelők előtt, ezért számítanak arra, hogy az átlépők száma még növekedni fog. Az átlépéssel a termelők választhatnak az eddigi pincekönyves rendszer és az új, egyszerűsített adminisztrációjú kisüzemi regiszter között.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Gödöllőn nyitotta meg harmadik NAK Szolgáltató Központját. Itt – a falugazdász körzetközponttal egy fedél alatt – többek közt tájékoztatási, tanácsadási szolgáltatásokat is biztosítanak a gazdálkodóknak, vállalkozásoknak, külső szakmai partnerek bevonásával. A következő hetekben további szolgáltató központokat nyit a Kamara, amelynek falugazdászai 2014 óta közel 1000 milliárd forint támogatás megszerzésében segítették a gazdálkodókat.

A versenyképességet szolgálják az innovációs források – Hazai forrásból évi 80-90 milliárd forint áll rendelkezésre a vállalkozások, egyetemek, kutatóintézetek kutatás-fejlesztési támogatására. A kutatásra, fejlesztésre, innovációra fordítható forrásoknak az a céljuk, hogy a magyar vállalkozásokat versenyképesebbé tegyék – mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke  Debrecenben.

Uniós támogatásban részesültek magyar kkv-k innovatív projektjei is – Az Európai Bizottság 5,9 millió eurót (mintegy 1,8 milliárd forint) ruház be 119 innovatív vállalkozásba, amelyek között 3 magyar cég is található – közölte az uniós bizottság sajtószolgálata.

fotó: Pixabay

Útjára indult az almakampány – A „Harapjon rá – alma és holnap” szlogent hirdető akció során november 18-ig öt kiskereskedelmi áruházlánc vásárlói kóstolhatják meg a friss és ízletes hazai gyümölcsöt. Az almapromóció hozzájárul ahhoz, hogy stabilizálódjon és erősödjön az almatermesztés.

Zsugorodik az országban a fűszerpaprika termőterülete – Ma már alig kétezer hektáron terem fűszerpaprika. A munkaerőhiány is növeli a termelők költségét, a hazai piac azonban nem vevő a drága árura. A minőségi előírások jelentősen átalakultak az elmúlt évben.

Kezdhetünk búcsút venni a hazai karfioltól, brokkolitól és kelkáposztától – Idén a nagy kánikula és egy kártevő – az üvegházi molytetű – sokat ártott a veteményeseknek. Mivel a hazai termelés csökken, a fogyasztás viszont nő, egyre több importra szorulunk.

Drágulhatnak a sertéshúskészítmények – Lassan és fokozatosan drágulhatnak a sertéshúskészítmények, mert az elmúlt hónapokban jelentősen nőtt a feldolgozók költsége.

Befejezték a napraforgó betakarítását Békés megyében. A gazdák átlagos évet zártak, a tavalyinál több termés lett, ám a beltartalmi értékek elmaradnak az egy évvel korábbitól. A tavalyinál kedvezőbb a kukorica minősége Zalában – Kukoricából 7 tonna átlaghozamra számítanak a zalai gazdák. A vetési szándék szerint ősszel több mint 51 ezer hektáron vetnek gabonát a megyében.

fotó:MTI

Legyünk büszkék egyedülálló növény- és állatvilágunkra – mondta a földművelésügyi miniszter a hortobágyi Kilenclyukú híd lábánál megtartott Szent Dömötör-napi behajtási ünnepen. A hortobágyi pásztoroknak és a rideg állattartásnak köszönhető, hogy Magyarországon maradt fenn a legtöbb őshonos állatfajta. A Hortobágyon a pásztorok a rájuk bízott jószágokat behajtják a pusztai legelőkről téli szálláshelyükre. 

agrotrend.hu 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook