Hírek

Így előzheti meg a megfázást!

Hirtelen érkezett a novemberi hideg, amely számos veszélyt jelent az emberi szervezet számára.

A napokban megérkezett hideg idő megterheli a szervezetet, sokan hűlnek meg ilyenkor. A gyógynövények teaként, de más formában is segíthetnek a megelőzésben, gyógyulásban – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) valamint a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács. A kiváló minőségű magyar kamillavirág hungarikum, külföldön is keresett. Továbbá a hárs, a bodza, a csipkebogyó és számos másik hasznos gyógynövény is elérhető.


A hideg idő megérkeztével igen gyakori a megfázás, meghűlés – fotó: nlcafe.hu

Az idei ősz eddig jóval enyhébb volt a megszokottnál, ám a beköszöntött télies időjárás miatt aktuális felkészülni a betegségmegelőzésre és az enyhébb lefolyású meghűléses megbetegedések természetes gyógymódokkal és gyógynövényekkel orvoslására.

A meghűlésre az egyik legjobb és legkézenfekvőbb módszer a gyógyteák fogyasztása,

amelyek azontúl, hogy a megnövelt folyadékfogyasztás révén gyorsítják az orrváladék elfolyósítását és ürülését, vízben oldódó aktív hatóanyagaik más biológiai aktivitást is kifejtenek, amivel elősegítik a gyógyulást, vagy éppen erősítik az immunrendszert.

A meghűléses betegségek természetes módon kezelésére elterjedt módszer az erélyes izzasztás, amiben a legfontosabb szerepet a szervezet védekezőképességének fokozása játssza.

Megfázás esetén leggyakrabban diaforetikus – azaz izzasztó hatású – gyógynövényekből, hársfavirágból és bodzavirágból készült gyógyteát fogyaszthatunk.

A hárs és a bodza is jellemzően gyűjtött gyógynövény, gyűjtésük az ország egész területén folyik. Az évi feldolgozott drogmennyiség

  • a hárs esetében 25-30 tonna,
  • a bodzavirágból 50 tonna körüli.

A bodza termesztése – bár annak alapvető célja nem a virág, hanem a bogyó előállítása – országszerte növekvő tendenciát mutat, 5875 hektáron történik.

A meghűléses megbetegedések kezelésének másik kedvelt gyógynövénye a kamilla, mely elsősorban gyulladáscsökkentő hatása miatt hasznos.

A filteres vagy egész kamillavirágként piacra kerülő drog részben gyűjtésből, részben termesztésből származik.


A magyar kamillavirág hungarikum, kiváló minősége világhírű – fotó: Pixabay

Jellemzően az Alföldön gyűjtik illetve termesztik, termesztése 300-450 hektáron történik. A Magyarországon előállított kamillavirág drog nagyobb hányada exportra kerül, a többit itthon dolgozzák fel. Bodza-, hársfa- és kamillavirágból gyógyteát forrázat készítésével nyerhetünk, amihez a drogot forrásban lévő vízzel leöntjük, az edényt lefedve 10-20 percig állni hagyjuk, majd szűrjük.

A gyógyteák vásárlásakor mindig figyeljünk arra, hogy a készítmények az adott gyógynövények aktív hatóanyagait tartalmazó részeiből készüljenek,

tehát a kamillánál például kamillavirágzat teát és lehetőség szerint ne kamillateát vásároljunk és fogyasszunk.

A meghűlés megelőzésében, illetve a megfázást követő lábadozásban fontosak az erősítő, roboráló teák. Ezek közül legjelentősebb a kiváló C-vitamin forrásként is ismert csipkebogyóhús, melyet önmagában és más gyógynövényekkel – például hibiszkusszal – tea formájában vagy étrendkiegészítő, vitaminkészítmény formájában alkalmaznak.

Hatóanyaga hőérzékeny, ezért nem forrázatot, hanem hideg vizes kivonatot készítünk a csipkebogyó húsából:

azt szobahőmérsékletű vízzel leöntjük, 5-10 órán át állni hagyjuk, majd szűrés után fogyasztjuk. A vadrózsa fajok – melyek termése a csipkebogyó – gyűjtése évi 100 tonna drogot eredményez a hazai piacon, de termesztése is növekvő tendenciát mutat, jelenleg mintegy 300 hektáron történik.

A hazai gyógynövénydrogok exportértékesítése mellett jelentős belföldi piacot biztosít a termékek számára a szárítottfűszer- és gyógyteapiac. A gyógyteapiac meghatározó magyar szereplői mellett a piacon jelen van számtalan kisebb, helyi termékbázisra épülő lokális kézműves cég.

Szakértői becslések alapján a magyarországi gyógyteapiac – a multinacionális gyártók márkáival, valamint a kereskedelmi láncok saját márkáival együtt – mintegy 4-5 milliárd forint éves forgalmat tesz ki.

A gyógyteapiac általános jellemzője, hogy – tekintettel a viszonylag alacsony feldolgozottsági szintre – a belépési küszöb beruházás szempontjából is relatíve alacsony. A rengeteg saját márkás és import gyógytea térhódítása miatt a gyógyteapiac igencsak túltelített, a belső piaci verseny nagy, ami gyakran minőségi nem megfelelőségeket, termékvisszahívásokat is eredményez.

A legyengült immunrendszer erősítésére és a nátha, meghűlés tüneteinek enyhítésére számos gyógynövény alapú étrend-kiegészítő készítmény is rendelkezésre áll, amelyek egy része a gyógynövények továbbfeldolgozott, standardizált kivonatait, hatóanyagát tartalmazza.

Ezek a fogyasztók körében nagy népszerűségnek örvendenek, piaci forgalmuk évről évre nő, becslések szerint évi 30-40 milliárd forint.

Tekintettel az egészséges életmód kihívásaira, az étrenddel kapcsolatos növekvő egészségügyi problémákra, az élelmiszeriparon belül az étrend-kiegészítő iparág fontos és jelentős felvevőpiaca a gyógy- és fűszernövényekből készült standardizált kivonatoknak. A hazánkban gyártott étrend-kiegészítő termékek jelentős része azonban külföldről származó és ott előállított gyógynövénykivonatot tartalmaz.

Ezért is fontos az elkövetkezendő időszakban a hazai gyógynövényágazatban a termékek feldolgozottsági szintjének emelése, valamint az ehhez szükséges technológiai és infrastrukturális háttér fejlesztése.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés