Hírek

Jóval az átlag alatt – mit hoz az agráriumnak a béremelés?

A munkaerő az elmúlt években folyamatosan értékelődött fel a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások számára is. Mindenki számított arra, hogy ez előbb-utóbb a bérek érdemi emelését is igényli. Ez az idő most érkezett el, illetve kezdődött meg.

– Folytatódik a három éve töretlen béremelkedési folyamat Magyarországon, a reálbérek folyamatosan növekednek –  mondta Cseresnyés Péter az M1 aktuális csatornán szerdán. A munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár kifejtette: 2010 óta ezzel a kétéves programmal 88 százalékkal emelkedik a minimálbér, a garantált bérminimum még ennél is jobban növekedhet, megduplázódhat.

– A munkaadóknak is érdeke, hogy emelkedjenek a bérek, hiszen csak így tudják megtartani a jól képzett, megfelelő tudással, motiváltsággal rendelkező szakembereket – tette hozzá az államtitkár. A kormány jelentős járulékcsökkentést is adott a megállapodás részeként, jövőre 5 százalék ponttal, 2018. január elsejéből újabb 2 százalékponttal mérséklődik a bérekre rakódó közteher.

Szükségszerű, hogy a költségek emelkedése valamilyen szinten elérjen a fogyasztói árak szintjéig is – Fotó: 123RF

– A béremelkedési folyamat kétségtelenül költségemelkedéssel jár, amit a járulékcsökkentés tompít, de csak egy azon tényezők sorában, amelyek a hatékonyság növelésére kényszerítik az agrárium szereplőit – nyilatkozta az Agrotrend.hu-nak Fórián Zoltán, a Takarékbank Agrár Központ vezető szakértője. 

Azok a piaci kihívások, amelyek a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek piacán tartós árnyomást eredményeznek, és az olyan körülmények, mint a pályázatok dömpingszerű megjelenése, a közvetlen és nemzeti támogatások magas szintje, kiegészülve az igen kedvező kamatkörnyezettel, csaknem minden vállalkozást beruházásra késztetnek a következő hónapokban. Ezek a beruházások nem nélkülözhetik a felkészült, elkötelezett munkaerőt, amit az agrárszakértő szerint a bérek emelése is inspirálni fog. 

Forrás: KSH

A mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók kereseti lehetősége, statisztikailag is alátámaszthatóan, elmarad a nemzetgazdasági átlagtól. Az élelmiszeripari alkalmazottak keresete – csökkenő mértékben ugyan –, de még mindig 5-6 százalékkal elmarad a feldolgozóipari bérektől, és több mint 10 százalékkal a nemzetgazdasági átlagtól. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a mezőgazdaságban alkalmazottak átlagbére 17-22 százalékkal marad el az ipari és a nemzetgazdasági átlagtól. 

Forrás: KSH

– Az agráriumban a várható viszonyok között nincs meg az az ösztönzöttség, hogy a bérfejlesztés terén eleget tegyenek a kormány elképzeléseinek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Horváth Gábor. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkára szerint az is kérdés, hogy miből lenne ehhez forrás, miközben az ágazat kedvezményezettsége is romolhat. Horváth Gábor úgy látja, hogy ennyi bértöbbletet, ezeken az árszínvonalakon, ezzel a támogatási konstrukcióval nem fog elbírni a mezőgazdasági társas vállalkozási szektor.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés