Hírek

Jövőévi adózásról tárgyal ma az Országgyűlés

A fürjtojás áfája is csökken 2017-től, ám a libazsír és a libamáj után 27 százalékot kell felszámolni. A kormány több mint harminc törvényt módosító tavaszi adócsomagjának általános vitájával folytatódik ma az Országgyűlés munkája.

Az ülésnapon elsőként kerül terítékre az a javaslat, amelyet a kormányzati ciklus egyik legnagyobb jelentőségű adójavaslatának nevezett Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára. Közlése szerint az állam 55 milliárd forint bevételről mond le az indítványban szereplő áfacsökkentéssel.

A kabinet a baromfihús, a friss tej és a tojás áfakulcsát 5 százalékra csökkentené, az éttermi szolgáltatások áfáját 2017-től 18 százalékra, majd 2018-tól 5 százalékra változtatná.

Azt már bejelentette a kormány, hogy csak a friss tej áfáját mérsékli, vagyis az UHT- és ESL-tejek – nagyjából a dobozosok – ára változatlan marad január 1-je után is.

A sertéshúsoknál az idén nem csökkent a máj, a velő, a farok és a sertésláb áfája, miközben a csülköt már a többi húshoz hasonlóan 5 százalékos adóval terhelten lehet venni. Nem minden baromfitermékre vonatkozik az áfacsökkentés sem: a libamáj és a libazsír vámtarifaszáma ugyanis már nem esik bele a tervezetben szereplő áfacsökkentett körbe. Ellentétben a nem éppen mindennapi fogyasztási cikknek számító fürjtojáséval, ugyanis a jogszabály tervezete nemcsak a tyúk-, hanem az összes madártojás (így a strucctojás) forgalmi adóját is 5 százalékra mérsékelné.

Lesz azonban szigorítás is, ami megnehezíti majd a vállalkozások életét. Eddig az egymilliónál nagyobb áfatartalmú számlákról kellett részletes adatokat adni az adóhatóságnak, ez a határösszeg azonban jövőre százezer forintra csökken – ami 27 százalékos áfával számolva bruttó 470 ezer forintos számlaértéket jelent. A tételes áfaelszámolás mellett persze szükség lesz arra is, hogy a vevő adószámát is ráírják a számlára, miközben elképzelhető, hogy hamarosan arra is kötelezik a vállalkozásokat, hogy ilyen tételeket csak számítógéppel számlázzanak. Ugyanis az online számlázás bevezetése erős terve a nemzetgazdasági tárcának: a törvényből az derül ki, hogy nagyon szeretnék megvalósítani, és valószínűleg éppen a százezer forintos áfatartalmú számláknál tennék kötelezővé. Azonban nem tudni, hogyan. Egyelőre a szabályok csak felhatalmazzák a nemzetgazdasági minisztert, hogy rendeletet alkosson arról, kinek, miért és hogyan kell majd a NAV-hoz bekötötten online számlát kiállítania.

agrotrend.hu / MTI, vg.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook