Hírek

Kampány a hazai termelői méz népszerűsítése érdekében

Méz bőven van, csak vásárolni kell, hogy az ember, a méh és az ökoszisztéma is meg- és fennmaradjon.

A hivatalosan november elsején elindult és három hónapon át tartó „Mézzel, lélekkel” elnevezésű kampánnyal – amelynek az előkészítésében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is részt vett – az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elsősorban azt igyekszik sulykolni, hogy a magyar vásárlók a megkülönböztető jelzésekkel ellátott magyar termelői mézet keressék, másodsorban pedig azt, hogy a magyarok még több mézet egyenek, hiszen sajnálatosan keveset fogyasztanak.

– Einstein még 1924-ben azt mondta, ha a méhek kihalnak, az embernek legfeljebb négy éve lesz még hátra a Földön – hökkentette meg egy régi, ámde kevéssé ismert bölcsességgel a hallgatóságot Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a hazai mézfogyasztás növelését elősegítő kampány november 9-i, gödöllői nyitórendezvényén, egyben utalt arra is, hogy a méhek milyen fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. A méhek ugyanis nemcsak mézet állítanak elő, de virágbeporzó tevékenységükkel kulcsszerepet játszanak az élelmiszer-alapanyagot termelő mezőgazdaságban is – csak Európában közel négyezer zöldség léte függ a virágbeporzók munkájától.

Portálunk Bross Péterrel készített interjút a kampányról, melyet itt olvashatnak!

A laikus vásárló nem minden mézzel teli üvegről tudja megállapítani, hogy abban hazai termelői méz, esetleg nem túl jó minőségű ázsiai méz vagy éppen cukoroldat van-e. Ezért az egyesület az azonosíthatóság érdekében – a rendezvényen is bemutatott – dombornyomott OMME-emblémával ellátott üvegeket és az ezeket még pluszban hitelesítő zárszalagot vezetett be, kezdeményezését a NAK is támogatta.

– A magyar, termelői méz ismertetőjegyei a könnyen beazonosítható termelőimézes-üveg és a zárszalag. E két elem együttes megléte garantálja a vásárlók számára a kifogástalan minőséget. Bevezetésük és alkalmazásuk mellett döntöttünk, hiszen előzetes felméréseink alapján két dolog érdekli a fogyasztót: a mézben van-e idegen anyag, illetve hazánkban termelték-e – emelte ki a Bross Péter az OMME elnöke.

Fotó: Gyulai Tóth Zoltán, NAK

Idehaza körülbelül 20 ezer méhész termel mézet, és Nyugat-Magyarországon működnek az ország nagyobb méhészetei. Amíg keleten 100-120 méhcsalád hozamából sokan kénytelenek megélni, addig a Dunántúlon ennyi méhcsaláddal munka mellett, hétvégi kikapcsolódásként foglalkoznak. A korszerűbb eszközöket, termelési technológiákat is nyugaton alkalmazzák. Keleten a hagyományos, közel száz éve kialakult, nagy élőmunka-szükségletű módszerekkel termelnek. Ennek többek között a csak az akácra koncentrálódott körülmények is az okai. A hazai méhállomány közel negyede Bács-Kiskun és Somogy megyékben van, és Budapesten is már több mint száz méhészet létezik, amelyekben több mint 6000 méhcsalád szorgoskodik.

Méz tehát bőven van, csak vásárolni kell, hogy az ember, a méh és az ökoszisztéma is meg- és fennmaradjon.

agrotrend.hu / nak.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook