Hírek

Kezd kilátástalanná válni a német aszályhelyzet

Az erdők és a folyók egyaránt veszélyben vannak.

Tovább tart és csak a hét közepén tetőzik a kánikula Németországban, akár új melegrekordot is mérhetnek majd. A hőség és az aszály egyre súlyosabb gondokat okoz, Brandenburg tartományban már a folyók kiszáradásával fenyeget – írja a BZ című berlini lap.


A száraz, meleg időben sok helyen vészesen algásodnak a folyók és a tavak, és tömeges a halpusztulás – fotó: theindychannel.com

A Schwarze Elster 18 méter széles medrét általában két méter magas vízoszlop tölti meg a Senftenberg nevű város közelében, most viszont egy több kilométeres szakaszon porzik a meder, és itt-ott kagylóhéjak és haltetemek borítják.

A Schwarze Elster az első folyó, amely Németország egyik leginkább aszályos vidékén részlegesen kiszáradt.

A tartomány többi természetes vize sincs jó állapotban, pedig Brandenburg a 3000 taváról és 32 ezer kilométer hosszúságú víziúthálózatáról is híres.

A Németország és Lengyelország közötti határfolyón, az Oderán például hetek óta szünetel a hajóközlekedés, a vízállás 115 centiméterre süllyedt, így már gyalog át lehet kelni az egyik országból a másikba.

A Spree vízellátása is veszélyben van, a csapadékszegény időkben utánpótlást biztosító tározók vizének 65 %-át már beleeresztették a folyóba, hogy ne kelljen korlátozásokat bevezetni, és a készletek legfeljebb még egy hónapig tartanak ki.

A szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD) adatai szerint a 2018-as nyári hőség és aszály történelmi léptékű, július eleje óta szokatlanul magas az átlaghőmérséklet, július közepe óta pedig hőhullám sújtja Németországot, és sok helyen tavasz óta nem volt számottevő csapadék.

A szintén az ország északkeleti részén fekvő Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban például a hatóságok hét végi összesítése szerint eddig 1300 hektáron kapott lángra a növényzet.


Erdőtüzekkel is küzdenek az országban – fotó: Pixabay

A legnagyobb tűzvész július elején volt a Gross Laasch nevű községnél, ahol egy olyan erődben keletkezett tűz, amelyben sok második világháborús lőszermaradványt rejt a talaj.

A tűzoltók négy napon keresztül küzdöttek a lángokkal.

A tűzveszély miatt számos településen betiltották a németek egyik kedvenc nyári szórakozását, a szabadtéri grillezést. Berlinben például akár ötezer euró (1,6 millió forint) büntetéssel sújthatják a tilalom megszegőit.   

A mezőgazdaságban katasztrofális hatásokkal számolnak.

A karácsonyfa-termesztésre szakosodott erődgazdálkodók országos szövetségének (BVWE) egy hétfőn ismertetett előrejelzése szerint az ország keleti és északi részén a legfiatalabb csemeték 100 % kiszáradhat, mert nem elég mély a gyökérzetük az aszály túléléséhez, így néhány év múlva karácsonyfa-ellátási nehézségek keletkezhetnek.

A DWD előrejelzése szerint a következő napokban folytatódik a kánikula, a hét közepén 39 Celsius-fokot is mérhetnek, és

előfordulhat, hogy megdől a 2015. augusztus 7-én a bajorországi Kitzingenben mért 40,3 fokos melegrekord.

A hét második felében enyhülés következhet, ami heves viharokkal érkezhet meg Németország déli és nyugati részére.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés