Hírek

Kihalhat a fekete gólya Magyarországon

A súlyos szárazság miatt a feketególya-párok nem is kezdtek költésbe, mert látták, hogy esélytelen lenne felnevelni a fiókákat.

súlyos szárazságnak meglettek a következményei Magyarországon, ugyanis a fekete gólyák idei költése nagyon rosszul sikerült. A Hortobágyi Nemzeti Park augusztusban közölte, hogy náluk a Tisza mentén a 16 páros állományból csak két párnak volt fiókája, de ott is csak egy-egy tudott kirepülni. Ez a tapasztalat országosan is érvényes.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője elmondta, már tavaly télen elkezdődött az aszály, ezért sok helyen a feketególya-párok nem is kezdtek költésbe, mert látták, hogy esélytelen lenne felnevelni a fiókákat – írja az Infostart.

Fotó: MTI

A fehér gólyákkal más a helyzet

Orbán Zoltán elmondta azt is, hogy a fekete gólyánál jóval több helyen megfigyelhető fehér gólya esetében viszont nincs ilyen probléma. A különbség az, hogy a fekete gólya a táplálékát elsősorban az ártéren, az erdőben keresi: halakat és békákat fogyaszt, tehát speciális környezeti hatásokra van szüksége.

Ezzel ellentétben a fehér gólya fő táplálkozási területe a száraz, kiszáradó gyep, ezért „idén nagyon jól érezték magukat, bőséggel volt táplálék”.

A szakértő hangsúlyozta: az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell érteni az embereknek, hogy a vadon élő állatokat állományszinten, de még helyi szinten sem lehet mesterséges etetéssel életben tartani. Mint mondta, csak akkor van esély a fajok közép-hosszú távú megmaradására, ha megváltoztatjuk a fenntarthatatlan életmódunkat. Mesterségesen még a néhány száz páros feketególya-állományt sem lehet megtartani. Ha az aszály folytatódik, akkor az ilyen specialista fajok 5-10 év alatt eltűnhetnek egy-egy régióból – tette hozzá.

agrotrend.hu / Index

 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook