Hírek

Kihívások előtt áll a zöldség-gyümölcs ágazat

Mindössze két tényező mozgatja világszinten a gabonaárakat napjainkban, míg a hazai zöldség-gyümölcs ágazat számos kihívás előtt áll.

Tendenciózusan az árak változására az átmenő készletek változása hat: ha az átmenő készletek csökkennek, akkor az árnövekedést okozhat – mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a Világgazdaság Beruházási kényszer az agráriumban című konferenciájának egyik workshopján.

Petőházi Tamás Fotó: Kallus György/VG

Kiemelte, hogy a búza átmenő készleteinek mintegy fele Kínában található.

Ugyanis Kína 10 éve olyan stratégiát választott, hogy elraktározza a terményeket – nem akar úgy járni, mint az afrikai országok néhány éve, ahol a gabonahiány árrobbanáshoz vezetett. A kukorica esetében is azt látjuk, hogy folyamatosan nő a termelés és a felhasználás, de az átmenő készletekben csökkenés várható – fogalmazott az elnök.

Rengeteg tényező mozgatja a piacot: összesen körülbelül 50 ilyen tényező van, közülük a népesség változását, a migrációt, illetve a háborús helyzeteket említette.

A világ gabonapiacán jelenleg két tényező mozgatja az árakat:

  • az afrikai sertéspestis terjedése,
  • valamint Kína és az Egyesült Államok gazdasági konfliktusa

– fogalmazott előadásában Petőházi Tamás.

Számos kihívás előtt a zöldség-gyümölcs ágazat

A klímaváltozást és az egyéb tényezőket is figyelembe véve, aki ma zöldséget vagy gyümölcsöt akar termeszteni, az ma már nem kockáztat, hanem hazárdíroz – jelentette ki Ledó Ferenc, a FruitVeB elnöke.

A 2021-ig, 2023-ig tartó időszak fontosabb stratégiai célkitűzéseiről elmondta, hogy meg kell állítani a termelés csökkentését, korszerű kertészeti technológiai módszereket kell adoptálni, illetve fejleszteni.

Növelni kell az ágazat exportképességét. Bővíteni kell a termelési szezont, és növelni a magyar termékek arányát a hazai fogyasztásban az importtal szemben.

Szintén a célok között említette, hogy meg kell teremteni a lehető legmagasabb ágazati integrációt, és a termelői szervezetek szerepét erősíteni kell. Növelni kell a zöldség-gyümölcs termékek hozzáadott értékét. Az ágazat eltartó képességét szintén bővíteni kellene 2023-ig, ahogy a vidéki foglalkoztatottságot is növelni kell.

Aki nem fejleszt, az lemarad és nem fogja bírni a versenyt – hangsúlyozta előadásában Ledó Ferenc. Szerinte a következő években (a következő uniós költségvetési ciklust nézve) rendkívül fel fog gyorsulni a technológiai és technikai fejlesztések kényszere. Ezért lesz szerinte fontos jól felkészülni, mert az intenzívebb gazdálkodó zöldség-gyümölcs termelőknek az új beruházásaikat 10-20 évig kell gazdaságosan üzemeltetni.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés