Hírek

Ködvirágok virítanak a Réhely környéki szikes pusztákon

A tavaszi ködvirág szerény, aprócska, gyorsan elvirágzó növény, mégis gyönyörűvé varázsolja a tájat.

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó réhelyi szikes pusztákat tavasszal sűrű ködfátyolként borítja be a sok ezernyi apró, fehér virág – írja a Körös-Maros Nemzeti Park honlapja.

A keresztesvirágúak közé tartozó tavaszi ködvirág az egyik legkorábban nyíló vadvirág, szirmait akár már február elején kibontja. Az alig észrevehető, 2-3 centiméter magas növény tőlevél rózsáját sok levél öleli körbe, innen ágazik ki 2-3 csupasz szára, melyek tetején pár milliméteres, fehér színű virágok ülnek.

A ködvirág nem válogatós növény, a száraz, napsütötte gyepeken éppúgy találkozhatunk vele, mint a homokos talajokon, szántókon. Európai elterjedésű faj, Közép-Európán belül a legnagyobb állománya Magyarországon található. Kedveli a száraz, meleg gyepeket, ezért inkább az alföldi, sík területeken fordul elő. Különösebb igénye sem a táplálék sem a víz tekintetében nincs, rendkívül jól alkalmazkodó növényfaj.

Apró, gyorsan és jól elterjedő magjai vannak. Az elhullott kis magok sokszor már ősszel csírázásnak indulnak, virágzásuk februárban kezdődik, amikor a mezők más növényei még szunnyadnak. A virágzás és a termésérlelés mindössze pár hétig tart, utána elszórja magjait. Ahol nagyobb mennyiségben nyílik, ott szinte ködszerű bevonatot képez a talajfelszín felett.  

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai, Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjának munkatársai erről az aprócska virágról nevezték el hosszú évek óta működő erdei iskolájukat.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés