Hírek

Legtöbbet a tojás és a gyümölcsök termelői ára emelkedett

Jelentősen drágult a tojás és a csirkehús, gépfinanszírozási program indul, kifizetődők voltak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara intézkedései, újabb országok csatlakoztak a GMO-mentességhez, gyorsan emelkednek a termelői árak, egyre több a mezőgépész szakma iránt érdeklődő – ezek voltak a hét hírei az Agrotrend.hu-n.

Gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése – Éves összevetésben a gabonafélék ára 12 százalékkal, gyümölcsfélék ára 38 százalékkal, az állati termékeké 18 százalékkal, a tej ára 16 százalékkal, a tojásé 26 százalékkal emelkedett.

Nemzeti gépfinanszírozási program indul – Kedvező kamatozású és feltételrendszerű finanszírozási lehetőséget nyújt a Magyar Fejlesztési Bank, mezőgazdasági gépek gyártásával, forgalmazásával foglalkozó cégeknek, valamint a kis és középvállalkozások (kkv) számára mezőgazdasági gépek vásárlására. A program kerete 80 milliárd forint.

fotó: Pixabay

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) javaslatára emelték az egyszerűsített foglalkoztatás napi bérét, a köztestület hozzájárult a kedvezőbb vízgazdálkodási jogszabály módosításához, gördülékenyen levezette – a falugazdászok közreműködésével – az egysége kérelmekkel kapcsolatos ügyintézést, illetve tovább bővítette szolgáltatásait a gyorsabb és hatékonyabb ügyintézés érdekében. 

Dr. Gyuricza Csaba a NAIK kinevezett főigazgatója – Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Dr. Gyuricza Csabát nevezte ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatói feladatainak ellátására – 2018. január 15. napi hatállyal 2023. január 14. napjáig. A főigazgató a kinevezésről elsőként az agrotrend.hu-nak nyilatkozott:  Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központban (NAIK) tavaly elkezdett munkánk pozitív visszaigazolásaként tekintek rá, ami egyben a legitimációnk megerősítését is mutatja.

Kedvez a hazai juhtenyésztőknek a korai húsvét – Az európai uniós versenytársainknál ugyanis csak később születnek a bárányok, március közepére csak néhány tagállamban lesznek eladásra kész fiatal állatok, ezért a felvásárlók várhatóan drágábban veszik majd át a magyar gazdaságokból kikerülő bárányokat.

Szükség van a fiatalokra és a továbbképzésekre annak érdekében, hogy a gépgyártás újításai megfelelően adoptálhatóak legyenek a termelésbe. Egyre több korszerű gép kerül a termelésbe, ami megköveteli az üzemeltetőktől, azaz a termelőktől az új ismeretek elsajátítását. – mondta az agrotrend.hu-nak Dr. Medina Viktor, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének igazgatója. – Emiatt is súlyozottan fontos a generációváltás, illetve a továbbképzés. Részben megoldás a fiatalok bevonzása, akik már más munkakörülmények közé kerülhetnek. Másrészt továbbképzéssel lehet kezelni a munkaerőhiányt.

fotó: agrotrend.hu

Jövőhéten nyitja kapuit az AGROmashEXPO, AgrárgépShow a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban. Több mint 300 kiállító kínálata az input – gépesítés – logisztika témaköreiben, 40.000 négyzetméteren. A kiállítási területen egy közel 3.000 négyzetméteres sátorral is bővült a fedett helyek kínálata annak érdekében, hogy minden jelentkező kiállító helyet kaphasson. A látogatók már tervezhetik kiállítási programjukat, sőt a jegyet is megvehetik előre, online.

Kiegyezés született a bioüzemanyag-előállításról – Az Európai Unió (EP) 7 százalékban határozta meg a hagyományos bioüzemanyag-előállítás használati mértékének szintjét. A döntés a megújuló energia felhasználásáról szóló irányelv-javaslatról biztosítja a felelős módon működő hazai vállalatok további működését. Az EP száműzné a környezetpusztító módon előállított származó pálmaolaj közúti közlekedésben történő felhasználását is.

Méhészeti együttműködés szlovák és magyar erdészetek között – 340 millió forintos uniós támogatásból közös programot valósít meg a két erdészet méhészeti hagyományainak megújítására. Terveik közt szerepenekl: méhlegelők, méhészeti oktató terem, valamint méz- és viaszfeldolgozást bemutató üzem, illetve méhészeti skanzen.

Az áfacsökentés nem mérsékelte a tojás és a csirkehús árnövekedését. A drágulásban minden bizonnyal jelentős szerepet játszott az év eleji madárinfluenza-járvány, illetve a rovairtószer-botrány.

Elkezdődött a Nemzetközi Zöld Hét – Agrárdiplomáciai nagyüzem várható Berlinben – A Zöld Hét kitűnő alkalmat biztosít az Európai Unión kívüli államokkal történő eszmecserére is, hiszen arra a világ legtávolabbi országaiból is érkeznek magas rangú vendégek. Az esemény keretein belül Koszovó, Macedónia, Moldova és Montenegró is aláírta a magyarország által kezdeményezett Európai Szója Nyilatkozatot. Így már 23 állam, az európai országok többsége elkötelezte magát a GMO-mentes szója termesztése mellett. A kezdeményezés célja az import GMO-szója kiváltása Európában saját, GMO-mentes szója termesztésével.

Fokozottan kell figyelni a kukoricabogár áttelelésére – Különféle csapdákkal tudjuk bizonyítani, hogy augusztustól a már száradófélben lévő kukoricát elhagyják, és új táplálékot keresnek.A zöldítésben nagy problémát okoz az is, hogy nem végezhető növényvédő szeres kezelés. Ezért az egyik megoldás a kukorica vetésekor kell majd talajfertőtlenítést alkalmazni.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook