Hírek

Már az aszály új definícióját alkalmazzák a kárbejelentéseknél

Módosult a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény. Változott az aszály definíciója, pontosabb lett a tavaszi fagykár fogalma.

Szélesebb körû lett az aszály definíciója. A korábbi aszályfogalom kizárólag a csapadékadatokat vette figyelembe és figyelmen kívül hagyta a hõségnapokat, a légköri aszályt, mely a magas hõmérséklet miatt kialakuló alacsony relatív légnedvesség következtében megnövekedett magas párolgás miatt is a növények károsodását okozza. Az új definíció szerint

a gazdálkodók aszály esetén akkor részesülnek kárenyhítési juttatásban, ha a kockázatviselés helyén az adott növény vegetációs idõszakában harminc egymást követõ napon belül a lehullott csapadék összes mennyisége a tíz millimétert nem éri el, vagy a lehullott csapadék összes mennyisége a huszonöt millimétert nem éri el.

A napi maximum hõmérséklet legalább tizenöt napon meghaladja a 31 Celsius-fokot, és a bekövetkezett káresemény, a növénykultúrában hozamcsökkenést okoz. A változtatással a termelõk nagyobb eséllyel lesznek jogosultak kárenyhítõ juttatásra.

Pontosabb lett a tavaszi fagykár fogalma. A korábbi megfogalmazás szerint a tavaszi fagykár olyan káresemény, amely során a termõrügy, virág vagy terméskezdemény elhal, és ennek következtében a növénykultúra hozamcsökkenést szenved – ez a megfogalmazás értelmezési zavart okozott, mert egyes jogértelmezés szerint ez csak szõlõ és gyümölcs kultúrák esetén értelmezhetõ, szántóföldi és zöldség kultúrák esetében nem. Az új definíció szerint

tavaszi fagykár a téli nyugalmi periódus végét követõen jelentkezõ tavaszi fagy miatt, a kockázatviselés helyén termesztett növényben bekövetkezett olyan káresemény, amely a növénykultúrában hozamcsökkenést okoz.

Ez a megfogalmazás egyértelmûvé tette, hogy a káresemény minden kultúrára vonatkozik.

Változott a kárenyhítõ juttatás igénybevételének jogosultsági feltétele, mely szerint kárenyhítõ juttatás akkor jár, ha üzemi szinten az elemi káreseménnyel érintett növénykultúra vonatkozásában 15 százalékot meghaladó mértékû hozamérték-csökkenést szenvedett el. A korábbi években a hozamérték-csökkenést üzemi szinten számítottuk a teljes üzemméretre, az ügyfél összes területen termesztett összes kultúrájára. Az új szabályozással

kárenyhítõ juttatás akkor illeti meg a termelõt ha az elemi káreseménnyel érintett növénykultúrára vonatkozóan a kárbejelentésre hozott döntésben igazolható várható hozamcsökkenés (káresemény elõtti és utáni hozam különbsége) a 30 százalékot meghaladja.

A benyújtott kárenyhítõ juttatási kérelem alapján igazolható hozamcsökkenés (azaz a referencia hozam és tárgyévi hozam különbsége) a 30 százalékot meghaladja és az igazolt üzemi szintû hozamérték-csökkenés az elemi káreseménnyel érintett növénykultúra vonatkozásában 15 százalékot meghaladja.

A törvénymódosítás 2017. április 15-tõl hatályos, az aszály új definícióját június 15-ét követõen benyújtott kárbejelentések esetében kell alkalmazni. Aszálykár és mezõgazdasági árvízkár után abban az esetben fizethetõ ki kárenyhítõ juttatás, ha legkésõbb a tárgyév október 31-ig az aszályhelyzetrõl, illetve a mezõgazdasági árvízhelyzetrõl a miniszter közleményt ad ki.

agrotrend.hu / kormányhivatal.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook