Hírek

Indul a Calendula – Békés összefog

Aláírták a Dél-Békés Jövőjéért Szövetség alapító dokumentumát Orosházán. A szövetség felel a komplex térségfejlesztési program, a Calendula Terv kidolgozásáért, annak végrehajtása érdekében összefogja mindazokat, akik tenni akarnak Dél-Békés fejlődéséért – közölték az ünnepélyes aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

A Calendula Tervet Simonka György (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője dolgozta ki annak érdekében, hogy a fiatalokat helyben tartsa. A politikus a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, Békés megye és azon belül a mintegy százezres lélekszámú Dél-Békés lakossága évente csaknem 2500 emberrel csökken, a természetes fogyás és az elöregedés mellett ennek egyik fő oka az elvándorlás.

Fotó: Imre György

A Calendula Terv 16 terület – a többi között oktatás-tehetséggondozás, egészséges helyi társadalom, munkahelyteremtés, élhető környezet, összetartó helyi közösségek, gyógynövénytermelés és -feldolgozás – köré csoportosítva határozza meg a következő évek fejlesztési elképzeléseit. A terv munkacsoportjai már megalakultak, a koncepcióalkotásba mintegy kétszáz szakembert, helyi társadalmi és közéleti szereplőt, a térségen kívülről érkezett szakértőt vontak be. Továbbá fontosnak tartják, hogy a még "képlékeny" Calendula Terv kidolgozásába a fiatalokat is bevonják.

Hajtó János kutatásfejlesztő professzor közölte: a térség adottságait figyelembe véve Dél-Békésnek a funkcionális élelmiszerek – a tápértéken kívül egyéb egészségvédő, illetve betegségmegelőző hatással rendelkező élelmiszerek – termesztésébe és feldolgozásába kell fektetnie. Példaként említette, hogy a kenderből olajat, vajat, tejet, lisztet, sőt akár sajtot és csokoládét is elő lehet állítani, feldolgozva pedig a termék hozzáadott értéke akár az ötvenszeresére is emelkedhet. A feldolgozóipar fejlesztése munkahelyeket is teremt a térségben. A professzor hozzátette: a nanotechnológiai kutatások legújabb eredményeit is fel lehetne használni Dél-Békésben. Példaként hozta fel a memóriajavító "okos tej" gyártását, amely egy magyar szabadalmon alapul, és a beruházás bekerülési költségei "nem lennének horribilisek".

Beke Sándor, a szövetség szakértője is azt hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági termelés és a gyógynövények jelenthetik a komplex program gerincét, ugyanis a keleti piacokon óriási a kereslet a mezőgazdasági termékek iránt. "Egyszerűen kapkodnak azért, ami organikus és természetes"– mondta.

A Calendula Terv első bemutatásán, márciusban a térség mintegy 150 meghatározó társadalmi szereplője vett részt. Ekkor született döntés arról, hogy az összefogást szövetségi formában szeretnék megerősíteni az alapításban résztvevők. Krisztován Anna sajtófőnök elmondta: a Calendula Tervhez harmincketten csatlakoztak, tizenhat dél-békési önkormányzat mellett civil szervezetek és gazdasági társaságok.

agrotrend.hu / MTI

 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook