Hírek

Megkezdődött a vadon élő rókák veszettség elleni vakcinázása

Kaposújlakról indulva a határszéleken több tízezer csalit szórnak ki kisrepülőgépből. Hazánkban legutoljára 2017-ben mutatták ki a vírust Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, egy rókában és két kecskében.

Egymás után bontják a fehér kartondobozokat, amelyben alumínium-műanyag fóliában található, az ember számára kellemetlen szagú rókacsali. Négy kisrepülőgépből szórják ki. Kaposújlakról szállnak fel és a határszéleken terítik a a csalétket – írja a sonline.hu.

A rókák háromnegyede eddig is megette a csalétket – fotó: pexels.com

– Szerdán kezdődtek meg az első felszállások, a csalétket a déli határ ötven kilométeres körzetében szórjuk ki, a tervek szerint pár nap alatt végzünk – mondta el Szemző Ernő, a Kapos Airport Kft. ügyvezetője. Hozzátette: 1996 óta végzik országszerte a rókák immunizálását, idén 171 ezer darab rókacsokit szórnak ki.

– Egy kartonban 700 darab csalétek van, ezeknek a belsejében van a kapszula és százötven méter magasból szórjuk ki a rókacsokit – mondta el Szemző Ernő.

Megjegyezte: a szél a dombok között kicsit dobálja a repülőket, de jók a látási viszonyok, nincs felhőzet. Ahhoz, hogy felszállhassanak engedélyt kaptak a közelben lévő katonai légtértől, valamint külön engedélyt kellett kérniük a horvát határ mentén.

Október Magyarországon a rókák őszi veszettség elleni vakcinázásának időszaka. Az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el az illetékes járási főállatorvos. A programba bevont területek térképes, valamint megyei bontású listája elérhető a Nébih weboldalán.

A vakcinázási programra a betegség megelőzése érdekében van szükség, a veszettség ugyanis a vadon élő és a házi emlősállatokra egyaránt veszélyt jelent. Háziállataink közül a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskák esetében pedig ajánlott. A veszettség fő fenntartói a vörös rókák, melyek hazai állománya mintegy hetvenötezer egyedre becsülhető.

Az immunizálási program eredményességét a Nébih ellenőrzi a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával. Az előző évek eredményei azt mutatják, hogy a vakcinázott területeken a rókák mintegy háromnegyede felvette a vakcina tartalmú csalétket. A veszettség hazánkban, éppen a vakcinázási programnak köszönhetően, mára nagyon ritkán fordul elő.

Emberi megbetegedésre már huszonöt éve nem került sor Magyarországon. Állatok esetében legutóbb 2017 márciusában mutatták ki a vírust Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, egy rókában és két kecskében. 2018-ban és 2019-ben eddig nem találtak Magyarországon veszett állatot. Az Állategészségügyi Világszervezet vonatkozó szabályai alapján a betegség utolsó előfordulásától számított két év után tekinthető veszettségtől mentesnek egy ország.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés