Hírek

Megnyílik a vadmentő központ

A Szigethalmi Családi Vadaspark 2014-es megalakulása óta tart mentett és befogadott állatokat. Vannak itt a hatóságok által lefoglalt egyedek mellett olyan példányok is, amelyekről saját gazdáik mondtak le. A vadaspark részeként működik egy vadmentő központ, amely Budapest és vonzáskörzetének bajba jutott állatain segít. Még nem látogatható, de 2020 februárjában a nagyközönség előtt is megnyitja a kapuit.

A vadon élő állatok közül is jó páran kezdhettek itt új életet, egyesek már egészen fiatalon – hangzott el az M1 Kék bolygó című műsorában – írja a hirado.hu.

fotó: pxhere.com

„Az összes őzünk befogadott, néhány hetes gidaként érkeznek hozzánk, kecsketejjel neveljük föl az állatokat. Az a baj, hogy amikor ilyen fiatalon kerülnek ide és ennyire hozzászoknak az emberhez, már nem lehet az őzeket a természetbe visszaengedni” – mondta Kádár Patrícia tulajdonos.

Bár sokan nem gondolnánk, az őzbakot nevezhetjük hazánk legveszélyesebb erdei vadjának is.

„Egyszerűen eljön az a kor, amikor az őzbak használni kezdi az agancsát, fel akar lépni a létra tetejére, és nem kímél senkit. Sokan nem tudják ezt, amikor hazaviszik, és felnevelik” – mondta Blága István, a szigethalmi vadmentő központ vezetője. A telefonhívások akkor érkeznek, amikor a saját gazdájára támad rá az állat – tette hozzá.

Jövőre a nagyközönség előtt is megnyílik a vadmentő központ

A vadaspark részeként működik egy vadmentő központ, amely Budapest és vonzáskörzetének bajba jutott állatain segít. Még nem látogatható, de 2020 februárjában a nagyközönség előtt is megnyitja a kapuit.

A központ vezetője elmondta, hogy a 180 ezer négyzetméteren az állatok természetes közegében élhetnek. Egy egy kilométer hosszú magas építésű, rácsos korláttal ellátott járdáról lehet majd az állatokat nézni, így mind mi, mind az állatok biztonságban lesznek – mondta a központ vezetője.

A központ célja, hogy a kirándulók, a természetjárók viselkedését is formálja.

Blága István szerint is jobban tudnak az emberek lelkére hatni, amikor egy-egy hányattatott sorsú állatról mesélnek, mintha csak a szakirodalomból tájékozódnánk. Úgy vélte, hogy ezzel jobban meg lehet ragadni az emberek figyelmét és az oktatás is eredményesebb.

Az első állat két éve került a központba, azóta nyolcvannál is több mentett és illegális tartásból lefoglalt sorstársa csatlakozott hozzá. Most éppen mentésből származó dámszarvasok, két hím és két nőstény érkezik a Budakeszi Vadasparkból, ahol már szűkösen voltak a fajtársaikkal.

Az új példányok beengedése mindig nagy óvatosságot követel. Elmondta, hogy a karanténozási időszak a Budakeszi Vadaspark területén történik. Az orvosi vizsgálatok elvégzése után érkeznek az állatok a park területére.

A mintegy 180 ezer négyzetméteres park területén, ami 36 focipályányi terület, az állatoknak elegendő mozgásterük van, és a hosszú évek tapasztalatai is azt mutatják, hogy az állatok összeszoknak.

Ferkó a kakukktojás

A jövevények első bátortalan lépéseik után hamar összeverődnek, és amikor találkoznak az új szomszédaikkal, elkezdődik a rangsor kiosztása. A vadállatok között a kakukktojás: Ferkó, a szamár.

Az állatvédők rendőri segítséggel hozták el kegyetlen gazdájától. Négy hónapos gyógykezelés után érkezett a vadmentő központba a sokat bántalmazott, kocsi elé befogott állat.

„Úgy hálálták meg a munkáját, hogy ütötték, véresre verték. Amikor a parkba került csont és bőr volt. Megsajnáltuk, és úgy döntöttünk, hogy helye lesz a vadasparkban” – mondta a park vezetője.

A szamár miután beszokott, szinte azonnal átvette az uralmat a park felett, most Ferkó a parkőr – fűzte hozzá.

Az állatvédelem mellett a központ fontos feladata a repatriálás is, azaz az állatok visszaengedése a természetbe, ha erre lehetőséget látnak.

agrotrend.hu / hirado.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés