Hírek

Mi lesz a népegészségügyi termékadó sorsa?

Az élelmiszer-feldolgozóknak okozott versenyhátrány, s a kívánt egészségügyi hatások elmaradása miatt kivezettetné vagy jelentősen mérsékeltetné a népegészségügyi termékadót a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége.

Szükség lenne a népegészségügyi termékadó (NETA) teljes felülvizsgálatára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) szerint. A Világgazdaságot a két szervezet arról tájékoztatta, hogy az adónem kivezetését és ezzel egyidejűleg új programok indítását javasolják. A többi között felvetették az ipar és a kormányzat együttműködésén alapuló önkéntes reformulációs (cukortartalom, egyéb allergén anyagok csökkentése), valamint a vásárlókhoz megfelelő mennyiségű és minőségű információt eljuttató edukációs programokat – írja a Világgazdaság.

fotó: pixabay.com

Az érdekszervezetek meglátása szerint a 2012-ben végrehajtott költségvetési stabilizáció után 2018-ban az új kihívás immár a sikeres versenyképességi és népegészségügyi fordulat megalapozása. A NETA a 2011-es bevezetése, majd megemelése révén teljesíti ugyan a fiskális célokat, de szerintük a népegészségügyi célját nem érte el.

A lakosság egészségi állapota, étkezési szokásai, mozgásszegény életmódja és tápanyagbevitele nem mozdult el kedvező irányba. Az adónem viszont kifejezett versenyhátrányt okoz a hazai feldolgozóknak – tették hozzá.

Rámutattak: ha az adó elérte volna eredeti célját, ennek a költségvetési bevételnek nem növekednie, hanem csökkennie kellene, végül pedig teljesen el kellene tűnnie a fogyasztói szokások és a termékszerkezet átalakulásának eredményeként.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés