Hírek

Mi várható 2020-ban az építőiparban?

Tavaly több, mint 25 százalékos növekedést produkált az építőipari szektor, ami rekordnak számít. Ez a bővülés már biztosan mérséklődni fog idén, de a tavalyi növekedés a kkv szektornak is nagy segítség lehetett.

A tavalyi év az egész magyar gazdaságnak egy nagyon jó év volt, hiszen 5 százalékkal bővült – ez pedig az egész Európai Unióban kimagasló értéknek számít. A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2020-ra már jóval szerényebb, 3-3,5 százalékos GDP növekedést várt, de az idei év egyáltalán nem úgy alakult, ahogy az elemzők várták.

 

Az építőipar növekedése is megállt

A GKI elemzés kimutatta, hogy az építőipari lassulás már 2019-ben felütötte a fejét. Ennek több jele is volt, mint például:

  • Az első hónapokban 25 százalékos volt a bővülés
  • Ehhez képest novemberben már csak 7 százalékos bővülést mértek
  • A szerződésállomány is 8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi adatokhoz képest

A prognózis szerint a tavalyi 25 százalékos növekedés helyett idén már csak 5 százalékos növekedést vártak volna – a világjárvány kialakulása előtt.

Ehhez képest a cikk megírásakor már 6 százalékos GDP csökkenést mutat az előrejelzés a teljes magyar gazdaságra vonatkozóan, és sajnos még nem látni a végét. Sokan abban reménykedtek, hogy V-alakú visszapattanásra lehet majd számítani a vírusjárvány mérséklődése után, azonban sem a járvány nem enyhült, sem a V-alakú visszapattanás nem következett be.

A helyzetet pedig tovább súlyosbította, hogy bekövetkezett az egészségügyi szakemberek nagy félelme is, a vírus második hulláma. 

2020 első fél évében az 5%-os növekedési előrejelzéshez képest 9,8%-os csökkenés következett be. Az amúgy sem túl derűs első negyedév után a második negyedévben a KSH adatai alapján még nagyobb, 13,6%-os GDP csökkenés történt.

Érdemes megfigyelni az építőipari vállalkozások júliusi szerződésállományát a tavaly júliusihoz képest: csaknem 21 százalékkal maradt el a 2020-as érték a 2019-estől. Ez pedig nem csak az építőipar, de a teljes magyar gazdaság számára rossz előjel, hiszen az építőipar a GDP 6-7%-áért felel.

Azonban az MNB nemrég egy grandiózus lakásprogramról tett említést, amelynek ő maga lenne a katalizátora. Az előrejelzés alapján ez 30-40 ezer új lakást jelentene évente, illetve hasonló számú, 50-60 ezer munkahelyet.

Ezenkívül azonban nehéz még bármit is megállapítani a jövőre vonatkozóan, hiszen az egyetlen dolog ami jelenleg biztos, az a bizonytalanság. Amíg nem áll rendelkezésre új információ az MNB lakásprogramjáról vagy a gazdasági helyzet alakulásáról, addig érdemes inkább visszatekinteni, hogy az előző évek hogyan hatottak az építőiparra.

 

A tavalyi év az építőipar rekord éve volt

A GKI adatai mellett az Opten céginformációs szolgáltató adatait is érdemes latba venni, és ez alapján is elmondható, hogy 2019 példátlanul jó év volt az építőipari szektor számára. Az előző évben ugyanis több, mint 50%-kal több céget alapítottak, mint amennyi megszűnt vagy csődbe ment.

Ez azt jelenti, hogy ma már több, mint 50.000 vállalkozás működik a teljes szektorban. A 2018-as évhez képest a termelés is növekedett, méghozzá több, mint 20%-ot – pedig a 2018-as év is nagyon jól alakult az egész szektor, és a teljes magyar gazdaság számára. Érdemes kiemelni például az új épületek építését, ahol még nagyobb és dinamikusabb volt a növekedés az előző években, mint a szektor többi részében.

 

Az építőipari segédanyagok piaca is hasonlóan jól teljesített 

Az építőipar dinamikus növekedését nem csak a legnagyobb cégek, de az egész kkv szektor örömmel fogadta, rengeteg kisebb cég tudta meglovagolni a pozitív trendet – legyen szó például az építő- illetve hőszigetelő anyag gyártókról vagy az építőipari kivitelezőkről. A Kovi-Kő Térkőgyár alapító ügyvezetője, Kovács Vilmos is hasonlóan vélekedik, aki testközelből látta a kereslet folyamatos növekedését és azt, hogy az építőipari szakemberek már hosszú hónapokra előre le vannak kötve. Ezt bizonyítja az is, hogy sok esetben már fontosabb volt a vevők számára az, hogy a szakemberek rövid határidővel vállalják el az aktuális feladatokat, mint maga a kivitelezés ára.

A Kovi-Kő Térkőgyár egy 100%-ban magyar tulajdonban lévő családi vállalkozás, ami már évtizedek óta emblematikus szereplője az egész építőiparnak. Azt is megtudtuk, hogy a térkő árak folyamatosan növekedtek az utóbbi években, a kereslet mégsem csökkent rájuk – ez pedig különösen jó hír egy olyan piaci szegmenst célzó vállalkozásnak, mint a Kovi-Kő, amely a minőséget és a hosszú távú garanciát előnyben részesíti az olcsó, kevésbé minőségi termékekhez képest.

 

(X)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés