Hírek

Miért nem kértek a közmunkásokból a gazdák?

Az utóbbi három hónapban 1335 közfoglalkoztatottnak kínáltak egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára lehetőséget. A beérkező állásajánlatokra 950 álláskeresőt közvetítettek ki a kormányhivatalok, közülük 484 embert foglalkoztattak is.


fotó: 123rf

Bár számos gazda panaszkodott arra, hogy a közfoglalkoztatás miatt nem találnak elegendõ idénymunkást a szürethez és a betakarításhoz, most, hogy ennek szezonja lassan véget ér, az látszik, hogy a munkaadók alig éltek a közmunkások kiközvetítésének lehetõségével. 

Az utóbbi három hónapban 1335 közfoglalkoztatottnak kínáltak egyszerûsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára lehetõséget – közölte a Magyar Idõk megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztérium. A beérkezõ állásajánlatokra 950 álláskeresõt közvetítettek ki a kormányhivatalok, közülük 484 embert foglalkoztattak is. A többiek esetében döntõen egészségi problémák miatt hiúsult meg a foglalkoztatás. Egy esetben pedig a lehetõség indokolatlan visszautasítása miatt kizárták a közfoglalkoztatottat a programból, jogviszonyát is megszüntetve. Az állásajánlatok jellemzõen egyszerû mezõgazdasági munkára, valamint egyszerû szolgáltatási és szállítási feladatokra érkeztek. Ezzel a lehetõséggel elsõsorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyében éltek a munkaadók. Az egyszerûsített foglalkoztatásra országosan beérkezett ajánlatok 56 százaléka ebbõl a négy megyébõl származott.

A törvény módosításával július közepe óta van lehetõségük a munkaadóknak arra, hogy az illetékes kormányhivatalnál jelezzék munkaerõigényüket és kérjék közfoglalkoztatottak közvetítését. Az érintett munkavállalók egyszerûsített foglalkoztatás részeként mezõgazdasági és turisztikai idénymunkát maximum 120 napig, alkalmi munkát pedig maximum kilencven nap idõtartamban végezhetnek úgy, hogy annak leteltét követõen a korábbi közfoglalkoztatotti jogviszonyukhoz visszatérve letölthessék a szerzõdésükbõl hátralévõ idejüket. A felkínált idény-, illetve alkalmi munka indokolatlan visszautasítása esetén azonban az érintett három hónapra kizárható a közfoglalkoztatásból.

A Belügyminisztérium arra is emlékeztetett, hogy a háromhavi kitiltás nemcsak akkor alkalmazható, ha a közmunkás nem fogadja el a felkínált állást, vagy egyszerûsített foglalkoztatásban a munkát. A szankció akkor is életbe léptethetõ, ha az érintett álláskeresõ tanköteles gyermeke nem jár iskolába, vagy a munkavállalót szabálysértés elkövetéséért három hónapon belül jogerõsen elmarasztalták, vagy ha nem teljesíti az esetlegesen önkormányzati rendeletben elõírt rendezett lakókörnyezettel kapcsolatos kívánalmakat. És akkor is, ha a közfoglalkoztatáson kívüli egyéb foglalkoztatási jogviszonya munkavállalói felmondással, vagy a munkaadó azonnal hatályú felmondásával szûnt meg.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés