Hírek

Nem tűnik el a halászat

Jóllehet a kereskedelmi célú halászat idéntől megszűnt, rekreációs céllal továbbra is folytatható a tevékenység, szigorúbb korlátok és feltételek mellett.

Megszűnt a kereskedelmi célú halászat ez évtől Magyarország természetes vizein – így a Dunán is. A törvény a horgászati célú hasznosítást preferálja. Ugyanakkor – figyelembe véve, hogy a magyar halászat komoly hagyományokkal bír, és évszázados múltra tekint vissza –, a rekreációs célú halászatra továbbra is van lehetőség. Az előírások azonban szigorúak: csak a környezet-, a természet-, és kiemelten az állatvédelem szabályainak maradéktalan figyelembe vételével, kizárólag szabadidős célból és anyagi haszonszerzés igénye nélkül végezhető a tevékenység.

Kapitány Zsolt, a Baranya megyében a halgazdálkodási jogokat a Duna folyónál is gyakorló Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke kiemelte, kishalász engedély csak azoknak adható ki – figyelembe véve a Magyar Országos Horgász Szövetség és az Országos Kishalász Érdekszövetség keretszabályozását, megállapodását –, akik tavaly is rendelkeztek ilyennel. Baranya megyében így idén is maximum 15-en lesznek, akik dobó-, milling-, vagy kecehálót, azaz aktív, a halász folyamatos jelenlétét igénylő eszközt használhatnak. Passzív eszközre csak hagyományőrzési céllal, méltányosságból adnak ki engedélyt – maximum ötöt Baranyában –, a varsa mérete és használatának szabályai is szigorúan meghatározottak.

Négy a maximum

Idéntől az új előírás szerint a korábbi öt helyett a Duna egész magyarországi szakaszán csak napi négy méretkorlátozással védett nemes halat, ezen belül egy halfajból három darabot, egyéb őshonos halból tíz kilót tarthat meg a horgász. A méret- és napi darabszám-korlátozással védett nemes halakból éves szinten maximálisan száz darab fogható. Betartandó előírás az is, hogy a fogási naplóba pontosan be kell jegyezni hol, percre pontosan mikor, mekkora és milyen hal akadt a horogra.

Szigorúbb ellenőrzés

A horgászat és a horgászturizmus fejlesztése elsőbbséget élvez a halgazdálkodási hasznosítás során a vonatkozó törvény szerint. Év végére lehet majd pontosan látni, hogy ez eredményez-e bármiféle változást a pecások létszámában – egyelőre az idei engedélyek kiváltásának van itt az ideje. Annyi azonban biztos, hogy az ellenőrzésekre nagyobb hangsúly helyeződik: a dunai horgászok korábban halőrt nem igen láthattak, a vízi rendészet ügyelt a szabályok betartására. Idéntől viszont a megyei szövetség hasznosításában lévő vizeken folyamatosan hét halőr járőrözik, és terveznek még létszámbővítést. Eszközparkjukban is komoly fejlődés várható: csónakkal, motorral, hőkamerával, videokamerával lesznek felszerelve a hatékonyság növelése érdekében.

A büntetés: eltiltás

Ha a halőr a halászok és horgászok ellenőrzése során szabálytalanságot tapasztal, feljelentést tesz a hatóságnál. A kiszabható pénzbírság felső határa 500 ezer forint, és minden büntetés mellé eltiltás is párosul, ami három hónaptól három évig terjedhet. Ez utóbbi szankciónak komoly a visszatartó ereje. A horgászok fegyelmével amúgy az eddigi tapasztalatok szerint nincs komoly gond: egy közelmúltban tartott dunai ellenőrzésen százból mindössze két pecás volt, aki megszegte az előírásokat.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés