Hírek

Népszerű a madarak etetése

Évekkel ezelőtt helyeztek el a városban két nagy méretű madáretetőt és több tucat kisebb odút a kiskunhalasi Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület tagjai, hogy segítsék az állatoknak átvészelni az élelem­hiányt a hideg hónapokban. Terveik között szerepel egy olyan etető felállítása is, amely élő kameraképet tudna majd adni az érdek­lődőknek.

Saját kezűleg készítettek hat évvel ezelőtt a Semmelweis térre és a Hősök ligeti játszótérre madáretetőt a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület tagjai, hogy a városban telelő cinkék, csuszkák, meggyvágók, tengelicek, pintyek és rigók elemózsiáját biztosítani tudják – írja a baon.hu.

fotó: pixabay.com

– Egy év elteltével azt tapasztaltuk azonban, hogy a ligeti etetőbe nem járnak madarak. Valószínűleg túl forgalmas helyszínt választottunk, és az etető közelében nem volt bokor vagy fa, így például a cinegéknek nem volt megfelelő, hisz ez a madárfaj úgy eszik, hogy felkapja a napraforgómagot, felviszi egy ágra, ott feltöri, elfogyasztja, majd visszaszáll az etetőre újabb adagért – mesélt az első tapasztalatokról Greguss Viktor, a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület egyik alapítója.
Hozzátette, hogy a ligeti etetőt a Szilády Áron Gimnázium udvarára vitték át, ami minden szempontból jó helynek tűnik a madaraknak, még a gyerekzsivajtól is távolabb van, mégis alig látogatják az állatok.

– Gondolkodunk, hogy hova tudnánk áttenni az etetőt, ahova szívesen járnának a madarak. Mindenképp úgy tervezzük, hogy internetkapcsolattal ellátott helyet keresünk, mert szeretnénk az etetőre kis kamerát szerelni, hogy élő képet adhassunk a madarakról – árulta el tervei­ket Greguss Viktor.

A Semmelweis téri etetőt viszont rendszeresen látogatják madarak. Idén faggyú- és magkeverékből álló cinke­golyókat, valamint fekete napraforgókat helyeztek ki számukra az etetőkbe az egyesületi tagok. Greguss Viktor arra hívja fel a figyelmet, hogy a fekete napraforgó a verebeket is nagyon vonzza, ezért aki az otthoni etetőknél erre lesz figyelmes, érdemes vörös kölest szórnia a magvak közé.

– Az emberek általában nem szeretik a csapatostul megjelenő verebeket, pedig rájuk is vigyázni kell, egyre kevesebb van belőlük, ezért védettséget is kapott mind a mezei, mind a házi veréb. Jó praktika a napraforgó kifosztása ellen a vörös köles, mert akkor a verebek szinte csak azt eszik, így megmarad a szotyi a többi madárnak – mondta, és hangsúlyozta, hogy amikor beköszönt az igazi, fagyos tél, érdemes vizet is kitenni a madaraknak az eleség mellé, amit folyamatosan cserélni kell, hogy ne fagyjon be.
Az egyesület tagjai a nagy etetők mellett évekkel ezelőtt körülbelül harminc cinke­odút is elhelyeztek városszerte, és további tíz-húsz darabot szeretnének még kitenni. Ezek az odúk tavasszal kiváló fészkelőhelyek lehetnek a cinkék számára.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés