Hírek

Nobel-díjasok kritizálják a Greenpeace GMO-ellenes harcát

Heves kritikával támadta a Greenpeace genetikailag módosított haszonnövények (GMO) ellen folytatott harcát a környezetvédelmi szervezetnek, az ENSZ-nek és a világ kormányainak címzett nyílt levelében több mint 100 Nobel-díjas tudós.

Különböző nem kormányzati szervek, élükön a Greenpeace szervezettel érzelmileg színezett vitát folytatnak a GMO témában, melynek során a technológia kockázatait és előnyeit valótlanul mutatják be, sőt a kutatást is akadályozzák, pl. a szántóföldi parcellák tönkretételével, áll a levélben.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a GMO olyan eljárás, mely bizonyítottan nem káros sem az emberre, sem a környezetre, és hozzájárulhat a jövőben az erőteljesen emelkedő tápanyagszükséglet fedezéséhez. Emellett pl. a géntechnikai eszközökkel A-vitaminnal dúsított „arany rizs” rendelkezik azzal a potenciállal, hogy megakadályozza az A-vitamin hiánya miatt fellépő betegségeket és haláleseteket, melyek elsősorban a fejlődő országokban gyakoriak.

A Nobel-díjasok felszólították a Greenpeace-t, hogy fejezze be a GMO –ellenes kampányát, különösen az arany rizs ellen. A világ kormányait arra kérték, hogy utasítsák el a környezetvédelmi szervezet GMO-kampányát, és tegyék lehetővé a gazdák számára a hozzáférést a modern technológiához. Meg kell állítani az érzelmek és dogmák alapján gyakorolt kritikát, mely ellentétben áll a tényleges tényekkel, hangsúlyozták a kutatók és hozzátették: „Hány embernek kell a világon meghalnia ahhoz, hogy ezt az eljárást a GMO ellen „emberiség elleni bűntettnek” tekintsék?”

A Greenpeace visszautasította a kritikát. Eddig nem bizonyították, hogy az arany rizs tényleg megelőzheti az A-vitamin hiányt. A világnépesség élelmezésének biztosítása érdekében, nem kell drága új utakon járni, hanem a jól bevált módszereket kell használni – pl. a földhöz való jobb hozzájutást, és az ökológiai gazdálkodás támogatását.

agrotrend.hu / raiffeisen.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés