Hírek

Október végéig elvégzendő teendők

Október 31-től több cselekvés elvégzése a támogatásokhoz kötődően vagy környezetvédelmi okokból nem lehetséges.

Ekkor veszi kezdetét az év azon időszaka, amikor tilos a trágyakijuttatás a nitrátérzékeny területekre, valamint a VP AKG-ba vitt területeken, hiszen ez utóbbi támogatásba belépő gazdálkodók vállalták, hogy az agrárkörnyezet-gazdálkodásba vitt területeken az érzékenységtől függetlenül betartják a nitrátrendelet előírásait.


fotó: pixabay

A tilalom február 15-ig tart, mely alól kivételt csak az őszi kalászosok február 1-jétől megengedett fejtrágyázása képez.

Minden esetben tartsák szem előtt a szigorú trágyafelhasználást szabályzó előírásokat, mert azok megszegése támogatáscsökkenést – VP AKG esetében a tábla támogatása adott évben elveszik, vagy a Kölcsönös megfeleltetés esetében minden érintett támogatásból %-os elvonás realizálódhat ellenőrzés esetén.

Továbbá hatósági ellenőrzéskor nitrátterhelési bírság is generálódhat.

Amennyiben ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére, a könnyen oldódó nitrogént tartalmazó trágyát a betakarítás után tilos kijuttatni. Továbbá fontos, hogy

a tilalmi határidőn túl is tilos a trágyázás a fagyott, vízzel telített, hótakaróval borított talajokon, és ezekben az esetekben nem engedélyezett az ideiglenes trágyakazal létesítése, fenntartása sem.

Amennyiben az állatsűrűségből származóan a kijuttatott trágya éves szinten nem haladja meg a 120 kg/ha nitrogén-hatóanyag mennyiségét, úgy a téli legeltetés megengedett.

Másik igen fontos feladat, hogy amennyiben az egységes kérelemben májusban zöldtrágyázást terveztek a VP AKG területre, vagy a HMKÁ-ban előírt vetésváltás miatt hagyományos másodvetést terveztek, úgy annak vetését mindenképpen október 31-ig tegyék meg, mert 

nem vehető figyelembe olyan másodvetés és zöldtrágyázás céljából elvetett másodvetés, amely a tárgyév október 31-e és a tárgyévet követő év február 15-e között kerül elvetésre.

Természetesen a bejelentést még 15 nap elteltével megtehetjük.

Harmadik tudnivaló, hogy a Natura 2000 gyepterületeken területi természetvédelmi hatóságnak, helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében a települési önkormányzat jegyzőjének az engedélye szükséges az október 31. és április 23. között történő legeltetéshez.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés