Hírek

Olyan lépésre készül az unió, amelyet Magyarország nem tud megvétózni

A gázolaj és a földgáz egyelőre rendelkezésre áll a világ legtöbb táján, de kiesésük gyorsan bedöntené a világgazdaságot. A fő gondot az jelentené, ha Kínában gyorsan újraindulna a termelés, mert egyelőre jóval alacsonyabb a kereslet az energiahordozókra, mint bárki várta volna. Az olajembargó miatt megint borultak az előrejelzések, de eddig az látszik, hogy ellenállóbb Európa, mint várni lehetett.

Az Európai Bizottság azt fontolgatja, hogy importvámot vezet be az oroszoktól érkező olajra. Az orosz olaj megvámolásának lehetőségét már május közepén és a hónap végén is felvetették, akkor azonban a döntéshozók még elsősorban az olajembargóról szóló tárgyalásokra fókuszáltak.

A Spiegel is ír az Európai Bizottságban felmerülő intézkedésről. A német lap szerint ennek elsődleges oka pont az lehet, hogy Orbán Viktor fellépése által Magyarország, Szlovákia és Csehország is mentesült az embargó alól.

Fotó: Pixabay

A lépés gyakorlati hatása attól függ, hogy pontosan milyen mértékű vámmal terhelnék meg az orosz olajat. Kisebb mértékű vám esetén az orosz szállítások volumene nagyságrendileg a jelenlegihez hasonló maradna (mivel más országoknak már most is olcsóbban adnak el olajat, mint Európának), viszont az oroszoknak kevesebb bevételt hozna a kereskedés, miközben az unió bevételeit növelné. Egy nagyobb mértékű vámmal viszont – amelyet az oroszok már nem tudnának kigazdálkodni – elérhetnék, hogy az orosz export jóformán teljesen leálljon.

Ráadásul ezt Orbán Viktor sem tudná megakadályozni. Ehhez a külkereskedelmi politikát érintő döntéshez ugyanis nem lenne szükség az összes tagállam támogatására, az Európai Tanács egyszerű többséggel is dönthetne a kérdésben.

agrotrend.hu / Index, Bereznay István

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés