Hírek

Rendhagyó agrárgazdasági szakmai nappal nyílt meg az OMÉK

Szakértőknek szóló előadásokkal és konferenciákkal nyílt meg az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárhoz (OMÉK) kapcsolódó szakmai nap.

Az OMÉK „nulladik napján”, szeptember 19-én került sor az I. OMÉK Szakmai Napra. Az eseményen a legnagyobb hazai agrárszakmai és élelmiszeripari döntéshozókat, termelõket és beszerzõket látták vendégül. 

– A mezõgazdaság elsõdleges célja a megélhetés, vagyis, hogy biztos alapot, stabil jövõt biztosítson a vidéken élõk számára, valamint cél az is, hogy egészséges, jó minõségû élelmiszer kerüljön az asztalra – jelentette ki a nap megnyitóján Fazekas Sándor földmûvelésügyi miniszter. Megjegyezte, komoly kihívást jelent az, hogy átalakul a mezõgazdaság, amelyben két jól kivehetõ irány bontakozik ki: az iparszerû élelmiszer-termelés, amely már inkább élelmiszer-vegyipart jelent, illetve a természetes, hagyományos, a megszokott ízeket megõrzõ élelmiszer-elõállítás.

fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK

A magyar mezõgazdaság úgy tudott korszerûsödni az elmúlt években, hogy közben növekedett a foglalkoztatottak száma a területen. 
– A cél az, hogy a legmodernebb kutatási eredményekre és a legkorszerûbb technológiákra támaszkodva õrizzük meg az élelmiszer-termelés hagyományait és ízeit – összegezte Fazekas Sándor. – A legfelkészültebb szakembereknek is szükségük van partnerekre, ugyanis az egyéni teljesítményeken túl jól mûködõ, összetartó üzleti kapcsolatok, közösségek segíthetik tovább építeni egy-egy vállalkozás menetét. Azért szerveztük meg az OMÉK történetében elõször a szakmai napot, hogy teret adjunk az együttgondolkodásnak, hogy segítsük a közös munkát.

Daróczi László, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezetõje két fontos tényezõvel indokolta a szakmai nap megrendezését. Az AMC munkatársai, járva a világ nagy szakmai kiállításait, mindenütt azt tapasztalták, hogy jelentõs az érdeklõdés a szakmai fórumok, üzleti lehetõségek iránt, és ez találkozott a magyar közönség igényeivel is. Mint mondta, ezentúl minden évben megrendezik a szakmai napot: páratlan években az OMÉK-hoz igazodik, páratlan években pedig külön eseményként tartják meg.

Neves szakemberek elemezték az agrárium és az élelmiszer-gazdaság üzleti kockázatait és lehetõségeit. A szakmai napon több mint 800 résztvevõ, 6 elõadó és 24 moderátor volt jelen. A délelõtti workshop-elõadások olyan témákat jártak körül, mint az agrárium kockázatai és a kockázatkezelés lehetõségei, amelyrõl Kemény Gábor, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója tartott elõadást. Dr. Filippo Codato, az Asnacodi igazgatója pedig az olasz mezõgazdasági közösség példáján keresztül mutatta be a kockázatkezelés elõsegítésének lehetõségeit. Emellett az elõadásokon szó volt a mezõgazdaságban lejátszódó technológiai forradalomról, a szakértõi kockázatértékelésrõl az agráriumban és a globalizáció hazai agrárgazdaságra gyakorolt hatásairól is.

A délutáni programban került sor az I. Magyar „Nyitott tér” agrár-workshopra, amely új, innovatív módszernek számít hazánkban, mezõgazdasági vonatkozásban pedig most alkalmazták elõször. A workshop négy szekcióból állt (szántóföld, élelmiszeripar, állattenyésztés és kertészet), az egyes szekciók programja az üzlet, a szabályozás és az erõforrások témái köré szervezõdött. A jelenlévõk, kisebb csoportokat alkotva, egy-egy témakört az abban igazán érdekelt szereplõkkel együtt bontottak ki. A fórum kiváló alkalmat kínált minden résztvevõnek arra, hogy hallathassa a hangját, és a többi jelenlévõvel együtt megoldást találjon az ágazat legégetõbb problémáira. A „Nyitott tér”-légkör a gondolatok és vélemények olyan szabad megformálására adott lehetõséget, melyet egyetlen másik fórum vagy konzultációs technika sem biztosít.

agrotrend.hu / AMC

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés