Hírek

Senki nem szólt a vaddisznóknak a mérgező gyümölcsökről és gombákról

A Svédország közepén és északi részén kóborló, radioaktív vaddisznók esete is bizonyítja, hogy a nukleáris katasztrófáknak mekkora a környezetre gyakorolt hatása.

1986-ban, mikor az ukrajnai Csernobil atomreaktora felrobbant, besugározva Fehéroroszországot, Oroszországot és Ukrajna egész területét, a sugárfertőzés eljutott Svédország középső és északi részébe is.

A katasztrfófa után Svédország lakosait természetesen figyelmeztették az erdőben található, radioaktív gyümölcsök és gombák fogyasztásának veszélyeire, de senki nem tájékoztatta a vaddisznókat, melyekből még ma is – három évtized elteltével – ki lehet mutatni a rendkívül magas radioaktivitást. Ennek oka

az állatok táplálékául szolgáló erdei gombákban keresendő, ezek ugyanis igen mélyen gyökereznek, így még mindig sugárfertőzöttséget hordoznak

– írja a qz.com.

A svéd televíziós csatorna (STV) riportja szerint

egy helyi környezetvédelmi intézet nemrég harminc vaddisznó tetemet tesztelt sugárzásra, melyből huszonnégyben szélsőségesen magas értéket mértek.

Az intézet ezért figyelmeztette a térség vadászait a vaddisznók okozta veszélyekre.

Elmondásuk szerint ez a valaha mért legmagasabb érték, melyet minden bizonnyal az ország északi részében lévő erdők gombái hordoznak. Szemben a növényzetet legelő szarvasokkal és őzekkel, az élelem után a földben kutató vaddisznók könnyen kapcsolatba kerülhetnek a talajban még évtizedek után is jelen lévő radioaktív anyagokkal.

Bár két évszázaddal ezelőtt a vadászat miatt már kihalófélbe kerültek,

a vaddisznó-populáció az utóbbi években rohamosan nőtt.

Ez annak is köszönhető, hogy – miután többször majdnem teljesen kihaltak – a fogságban tartott példányok egy része megszökött, míg másik részét illegálisan a vadonba engedték.

Az állatok számának növekedésével még több sugárfertőzött vaddisznó lesz

– mondta el a Telegraph-nak Mia Brodin, a Svédország északi részén gazdálkodók képviselője. „A számuk egyre nagyobb, lyukakat ásnak a szántóföldbe, ami akár egy traktort is tönkre tehet.” Az egyre növekvő populáció pedig arra ösztönzi az állatokat, hogy egyre messzebbre vándoroljanak, így pedig még inkább ki vannak téve a sugárszennyezettségnek.

A vaddisznóvadászat éppen ezért valószínűleg egyre kevésbé lesz elterjedt, amely szintén problémát jelenthet, hiszen így a disznók száma még inkább növekedni fog, veszélyeztetve a térség szántóföldjeit.

Ugyanakkor Pål Andersson, a Svéd Radioaktivitás-biztonság Társaság képviselője elmondta,

a vaddisznók húsának fogyasztása nem jár egészségügyi kockázattal, így az állatok vadászata továbbra is folytatódhat.

Megértem a félelmet – tette hozzá – de mérhetetlenül magas mennyiséget kellene ahhoz fogyasztani, hogy az valóban növelje a rák kialakulásának esélyét.

Bár nem lehet pontosan megmondani, mi az a mennyiség, amely már veszélyt jelenthet, figyelembe kell venni, hogy az élelmiszerek egy részét már így is kezelik a tartósítás érdekében. A szakértők szerint bizonyos főzési technikákkal tovább lehet csökkenteni a húsban esetlegesen fellelhető radioaktív anyagokat. A csernobili és fukushimai katasztrófa utáni kimutatások szerint a húsok grillezése 28 százalékkal, míg főzésük mintegy a felére csökkentette a radioaktív anyagokat.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook