Hírek

Seprű, lapát, porszívó – védekezés a harlekinkatica ellen

Tízezerszám terjed városban és vidéken a harlekinkatica. Az Ázsiából érkezett agresszív rovart nyolc éve találták meg Magyarországon. Veszélyes nemcsak az élettérre, hanem az agráriumban is sok gondot okoz. Védekezni ellene nehéz, megoldás nincs a szaporodás megfékezésére. Somogy megye kritikus hely lett az elmúlt pár évben.

Az élővilág egyensúlyának felborulását is okozhatja a hirtelen nagy szaporulat. Novák Csabát, a Somogy Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Növény-és Talajvédelmi Főosztály főosztályvezető-helyettesét kérdeztük.

– Téli rovarként emlegetik a ma már itthon sem ismeretlen rovart. Biológiai védekezés során került az országba, de ma már több kárt okoz, mint amennyi előnye van. Somogyban különösen nagy fejtörést okoz a mezőgazdászok számára is a harlekinkatica.

– Az említett rovart semmiképp nem neveznénk "téli rovarnak", tudományos neve Harlekin katica (Harmonia axyridis), egy Kelet-Ázsiából származó katicabogár-félék családjába tartozó rovar. Egy rendkívül falánk ragadozó faj, ami miatt először az Egyesült Államokban, majd több Nyugat-Európai országban, termesztőberendezésekben (üvegházak, fóliasátrak) alkalmazták biológiai védekezésként, elsősorban levéltetvek ellen. Sajnos a szabadföldi klíma is kedvező a rovar számára, ezért nagyon gyorsan "kitört" a kontrollált körülmények közül és felszaporodott, kiszorítva a természetesen előforduló fajokat, Magyarországon elsősorban a hétpettyes katicákat. Az Egyesület Államokban a 80-as évek végén jelentek meg az első szabadon élő kolóniák, Nyugat-Európában a 90-es években, nálunk, Magyarországon 2002-ben észlelték először szabadon. Somogy megyében 2008-2009 őszén lehetett először megtalálni, azóta tömegesen felszaporodott. Ma már talán nincs olyan pontja az országnak, ahol ne lehetne megtalálni őket.

– Elsősorban hol, hogyan jelenik meg a veszély?

– A vegetációs időszakban a szabadban, ültetvényekben, szántóföldi növénykultúrákon tartózkodik. Ilyenkor ősszel azért találkozunk velük, mert ekkor vonulnak telelőre, előszeretettel húzódnak be a lakásokba. Elsősorban a vidéki területeken fordulnak elő, de jelentős számban megjelennek ilyenkor a városi területeken is. Eleinte a házak napsütötte oldalán gyülekeznek, majd fokozatosan húzódnak a melegebb résekbe, búvóhelyekre (villany/gázóra dobozok, redőnytokok, stb.). Elég agresszív jószág, ha megpróbáljuk megfogni és megszorítjuk őket, harapnak (csípésnek érezzük) és egy keserű, büdös nedvet is kifecskendez magából, ami elég kellemetlen. Ezen a tulajdonságuk miatt a borszőlő termesztőknek okoznak komoly kárt, mikor behúzódnak a fürtön belül a bogyók közé és a darálás, préselés során megjelenik a mustban ez az anyag, komoly minőségrontó tényező tud lenni. Ez a nedvük – érzékenyek esetében – akár allergiát is okozhat.

– Évente hány nemzedék szaporodik?

A téli, hideg napokon eltűnnek, nem mozognak. A következő időpont, amikor tömegesen fogunk velük találkozni, a tavasz eleje vagy egy-egy meleg téli nap, mikor felébrednek a téli nyugalmi állapotukból és elkezdenek kirajzani újra a szabadba. Ezt követően őszig szinte nem is találkozunk velük.

Fotó:MTI

– Kiírtható-e? Milyen lehetőségek vannak a gyérítésre?

– Hatékonyan védekezni ellene nagyon nehéz, kiíratni már szinte lehetetlen, gyéríteni tudjuk a számukat. Növényállományban nem tudunk védekezni ellene, mert egyrészt a levéltetvekkel történő táplálkozása miatt hasznos és egyéb hasznos szervezetet is pusztítanánk vele, másrészt nem tudunk koncentrált védekezést végezni ilyenkor. Csak a telelőre vonuló egyedeket tudjuk gyéríteni. Ahol előfordul, lakások, házak körül összegyűlő kolóniák ellen bármely piretroid hatóanyagú rovarölő szer még hatékony, legalábbis nem jeleztek ellene kialakult rezisztenciát, viszont ezeknek a szereknek tartamhatása nincs, a következő napokban megjelenő egyedek ellen újra kell permetezni. Lakásokban pedig a háztartási aeroszolos rovarirtó készítményekkel lehet védekezni.

– Amerikai kutatók szerint Cry3Bb toxinnal rendelkező génmódosított növények használatával lehetne védekezni ellenük.

– A génmódosított növények használatával kapcsolatos védekezéssel kapcsolatban nincsenek információink. Somogy megyében a rovar ellen védekezési terv nincs.

agrotrend.hu / GG.

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook