Hírek

Sosem volt ilyen rossz a magyar külkereskedelmi mérleg, és romlani fog

Júliusban az előzetes adatok szerint 1149 millió euró hiány keletkezett a külkereskedelmi mérlegben.

"Borzasztóan rossz adat, hiszen ebben az évszázadban még csak a közelében sem járt ehhez a havi deficit. Magyarország egész történetében, soha nem volt ekkora a hiány" – értékelte a helyzetet Madár István.

Az elemző emlékeztetett rá: a megelőző két hónapban úgy tűnt, hogy talán mérséklődik a külkereskedelmi mérleg romlása. Azonban júliusban kettőzött erővel gyorsult fel a folyamat és olyan jelentős mennyiségű külkereskedelmi deficit halmozódott fel, amire eddig még soha nem volt példa – tette hozzá.

Az okokról szólva Madár István elmondta, hogy míg a kivitel az egy évvel ezelőtti szinthez képest, euróban számolva 13 százalékkal bővült, addig a behozatal 23 százalékkal nőtt. Az elemző szerint az export ilyen mértékű növekedése azt mutatja, hogy az ipar egész tűrhető növekedési pályán mozog. Azonban a következő hónapokban visszaesés várható, amikor majd megjelennek a vállalatoknál is a megnövekedett energia árak.

Ezzel a növekedéssel szemben az import valósággal száguld – folytatta Madár István. Ennek magyarázata az energia árak drasztikus megemelkedése, vagyis az energiaimport drágulása. "Magyarország az előző évekhez képest sokszoros áron szerzi be az energiát, ez pedig a teljes import értékét is annyira megnöveli, hogy a külkereskedelmi egyenleget a mélybe rántja" – értékelte a helyzetet a szakértő, írja az Infostart.

Mint mondta: egy éve a külkereskedelmi mérlegben még 7 milliárd eurós többlet képződött, ami most 5 milliárd eurós hiányba fordult. A romlás a következő hónapokba csak folytatódni fog.

Fotó: wikimedia

A Portfolio vezető elemzője szerint igazából nincs rövidtávú megoldás a kialakult helyzetre, mert az energiaárak alakulására Magyarországnak semmi befolyása sincs. Legfeljebb abban reménykedhetünk, hogy a hisztérikus hangulat elmúlásával némileg csökkenhetnek az energia árak – vélekedett.

Ezzel együtt az energia importunk értéke brutálisan magas lesz, ami azt is jelenti, hogy ez az importértéktöbblet gyakorlatilag kiszívódik az országból. Ezt legjobban az infláción vehetjük észre, hiszen a magasabb energia ár beépül a termékek áraiba. Az emberek, a jövedelmükből egyre többet fizetnek az import energiáért és így kevesebb pénzük marad minden másra.

Viszont ha ennyire drága az energia, akkor valahogy csökkenteni kell a fogyasztását. Vissza kell fogni a nemzetgazdasági energiafelhasználást, ami egyrészt természetes takarékoskodási folyamat. Másrészt, ahol van rá lehetőség, ott az alternatív energia források kerülnek előtérbe, mint például hőszivattyú vagy napelem beszerelése – közölte az elemző.

Ezzel együtt arra számíthatunk, hogy bizonyos cégek egyszerűen nem fogják tudni kifizetni ezt a nagy energiaszámlát és ellehetetlenül a működésük. Ez csökkenti ugyan az energia importot, viszont vissza is veti a gazdaság növekedését. "Ezért azt várjuk, hogy az első két negyedév szép növekedési számai után éles lassulás fog bekövetkezni a magyar gazdaságban" – közölte Madár István, a Portfolio vezető elemzője.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés