Hírek

Szabályszegéseket talált az ÁSZ a Concordia gazdálkodásában

A Concordia Közraktár Kereskedelmi Zrt. 2012-2015 között nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően működött, a ráfordítások elszámolása, a beszámolási kötelezettség teljesítése és a vagyon nyilvántartása sem volt szabályszerű és nem teljesült az átláthatóság és elszámoltathatóság követelménye sem – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a társaság ellenőrzését követően.

Az ÁSZ közleménye szerint a vállalatnál ezeken felül a számviteli politika, a számlarend, a pénzkezelési és az önköltség-számítási szabályzat sem felelt meg teljes körûen a jogszabályi elõírásoknak.

A vállalat 2014-2015-ben nem az elõírásoknak megfelelõen teljesítette beszámolási kötelezettségét. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a társaság az adatszolgáltatási kötelezettségeit az ellenõrzés idõszakában az elõírások szerint teljesítette. Az elektronikus közzétételre vonatkozó kötelezettségnek viszont már nem tett eleget, így az átláthatóság és elszámoltathatóság követelménye nem teljesült.

A számvevõszék arra is rámutatott, hogy bár a társaságnál a bevételeket az elõírásoknak megfelelõen számolták el, a ráfordításokat és az értékcsökkenést nem dokumentálták szabályszerûen.

Kiemelték: a társaság jegyzett tõkéje az ellenõrzött idõszakban 2 milliárd 120 millió forint volt, a cég a 2012. év kivételével veszteségesen zárt. Emiatt saját tõkéje a 2012. december 31-én elért 3 milliárd 302 millió forintról 2015. december 31-re 1 milliárd 591 millió forintra csökkent. Az ÁSZ ezzel kapcsolatban megállapította, hogy a vagyon változását eredményezõ döntések az elõírásoknak megfeleltek, ugyanakkor a társaság vagyona folyamatosan csökkent, a vagyon értékének megõrzése nem volt biztosított.

Felidézték, hogy a Concordia Közraktár Zrt. a Gabonaforgalmi- és Malomipari Szolgáltató Vállalat jogutódjaként 1993-ban alakult át kizárólagos állami tulajdonú részvénytársasággá. A társaság az ellenõrzött idõszakban nem tartozott a kormányzati szektorhoz, közfeladatot nem látott el.

Az Állami Számvevõszék jelentésében a társaság vezérigazgatójának tíz, az MNV Zrt. vezérigazgatójának egy javaslatot fogalmazott meg, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük – ismertették.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés