Hírek

Tájékoztató kampány indul a védjegyekről

Országos fórumsorozatot indít az agrárvezetés több, agrárszakmai és -érdekképviselet bevonásával az eredetvédelem és a védjegyek szerepéről, jelentőségéről. A fórumok résztvevői választ kapnak az internetes kereskedelem kihívásaival és a honlapok alkalmazásával kapcsolatos kérdéseikre is.

A 2015-ben elindított Eredetvédelmi Program célja az oltalom alatt álló földrajzi árujelzők számának növelése, valamint a már oltalom alatt álló földrajzi árujelzőkben rejlő lehetőségek jobb kihasználása. A termelőkkel folytatott személyes konzultációink tapasztalatai alapján az új bejelentéseknek az is akadálya, hogy a potenciális kérelmezők tájékozatlanok az uniós oltalmakkal és azok védjegyjogi összefüggéseivel kapcsolatban. Ezért az eredetvédelem és a védjegyek szerepéről, jelentőségéről a termelők részére regionális fórumsorozatot szervezünk a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, a NAV, a NÉBIH, a NAK, az AKI, az AMC Nonprofit Kft., továbbá a szakmaközi szervezetek és a gazdaszervezetek bevonásával. Szakmai közreműködő a Magyar Védjegy Egyesület és az EOQ Magyar Nemzeti Bizottság Közhasznú Egyesület.

Az eredetvédelmi fórumsorozatot  2016. november 15-én nyitják meg az első rendezvénnyel az FM Darányi Ignác termében. A nyitó konferenciát követően 8-10 regionális fórumot tervezzük 2017-ben (Debrecen, Eger, Győr, Kecskemét, Keszthely, Miskolc, Pécs, Sopron, Szeged. Szolnok).

A regionális fórumsorozat célja az eredetvédelmi kérdések gyakorlati megközelítése az oltalom iránti bejelentések elősegítése érdekében.  Ezért a regionális fórumok helyszínén a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) munkatársai információs pontot működtetnek, ahol az érdeklődők szakmai segítséget kapnak a kérelmük benyújtásához és kérdéseket tehetnek fel. A fórumok résztvevői választ kapnak az internetes kereskedelem kihívásaival és a honlapok alkalmazásával kapcsolatos kérdéseikre is.

Tervezett témakörök:

1)      Eredetvédelem – márkaépítés – marketing

2)      Az oltalmi eljárás lépései

3)      Az oltalom formái – jogosultság és használat

4)      Jogérvényesítés – hamisítás – bitorlás – jelölési szabályok megsértése

5)      Iparjogvédelmi oltalom, mint vagyonértékű jog

6)      Honlapok, domainnevek, internetes kereskedelem

7)      A termelői csoportosulások feladatai az eredetvédelemben

8)      Nemzeti Agrármarketing Program a védjegyhasználatért

A benyújtó termelői csoportosulások léte, illetve létrehozásuk a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek eredetvédelme esetén sarkalatos kérdés. Ezért a hagyományos és tájjellegű termékek érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató közösségek elismerésére az agárgazdaságért felelős miniszter az idén díjat alapított. „A Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért” elismerésre a hagyományos és tájjellegű termékek érdekében kiemelkedő közösségi tevékenységet folytató önkormányzatok, önkormányzati társulások, társadalmi szervezetek nyújthatnak be pályázatot. A díj hozzájárul azon kormányzati célkitűzés megvalósításához, hogy egyre több hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termék és élelmiszer váljon eredetvédetté és ismertté a fogyasztók körében. A pályázati felhívás és mellékletei elérhetők  a www.eredetvedelem.kormany.hu  oldalon. A pályázatok beküldési határideje: 2016. november 23. A díjat a Terra Madre, a Hagyományos Terméket Előállító Közösségek Világnapja alkalmából a földművelésügyi miniszter adja át 2016. december 8-án. A Terra Madre („Anyaföld”) Világnapjára meghívtuk a nemzetközi Slow Food (Komótos étkezés) mozgalom németországi tagszervezetének elnök asszonyát, valamit a hazai Slow Food mozgalom képviselőit is.

agrotrend.hu / Agrárgazdasági Kutató Intézet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés