Hírek

Tények és tévhitek – így védekezz a kullancsok ellen!

Tényleg évről évre több a kullancs Magyarországon? Az apró vérszívók a fák ágain leselkednek ránk? Melyik a legjobb eltávolítási módszer? Csipesszel álljunk neki, vagy kenjük be zsírral a bőrünket az élősködő körül? Cikkünkben eloszlatjuk a hiedelmeket.

Manapság már nem csak a kullancsszezonnak kikiáltott hónapokban érdemes odafigyelnünk a vérszívókra, így fontos alaposan felkészülnünk az apró pókszabásúak elleni védekezésre, főként, ha szabadidőnket legszívesebben a természetben töltjük. Bár a médiában hallhatunk arról, hogy évről évre nő a kullancsok száma, ez nem teljesen igaz – írja a Turista Magazin. Az Országos Epidemiológiai Központ szerint csak célzott, folyamatosan végzett kutatómunkával lehetne megfelelően alátámasztani az állítást, ám jelenleg ilyen felméréseket nem folytatnak hazánkban. Az azonban igaz, hogy a kullancsok elterjedési területe növekedett; a szakemberek kimutatták, hogy már a városi parkokban sem vagyunk biztonságban, sőt, barlangok mélyén is megélnek a vérszívók.

AMIT NEM TUDTÁL A KULLANCSOKRÓL

A pókszabású, ízeltlábú állatnak összesen nagyjából 700 faja él a Földön. A kullancsok igen szívósak; képesek akár több évig is életben maradni táplálék nélkül. A nőstény egyedek 2-9 évig élnek, és ezalatt több ezer petét leraknak. Jelenleg körülbelül 20 kullancsfaj él Magyarországon, ezek közül a legelterjedtebb az 1-4 mm-es közönséges kullancs (Ixodes ricinus). Különösen veszélyeztetett területek hazánkban Zala, Vas és Somogy megye térségében találhatók.

Elterjedt tévhit, hogy a kullancsok a fák ágairól pottyannak az ember nyakába, valójában ez csak ritkán fordul elő. A szemmel rendelkező, illetve a „vak” kullancsok is a fűszálakon, bokrokon (kb. 1,5 m magasságig) várnak áldozatukra, amit a kilélegzett szén-dioxid, illetve a test hőkibocsátása és illata alapján azonosítanak be. Mivel nem szeretik a fényt, a vékonyabb bőrrel fedett, izzadt, nedves és melegebb területeket viszont annál inkább, igyekeznek bebújni a ruha alá. Ha a kullancs számára szimpatikus testfelületet talált, nyálával érzésteleníti azt, elülső lábai segítségével felvágja a bőrt, szájszervével pedig befúrja magát. Ilyenkor az áldozat maximum egy kis viszketést érez, de legtöbbször egyáltalán nem veszi észre a durva akciót.

A két legveszélyesebb kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór és a kullancs encephalitis. Előbbit a kullancs váladékaiban lévő baktérium, a Borrelia burgdorferi okozza. Első tünete az ún. Lyme-folt, azaz ovális alakú bőrpír a csípés körül. A betegség előrehaladtával jelentkezhet levertség, láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak. A kór kezdeti stádiumban antibiotikummal kezelhető.

Léteznek már különböző otthoni tesztek, melyek segítségével kideríthető, hogy fertőzött kullanccsal van-e dolgunk, de magunkat is tesztelhetjük Lyme-kórra, ám ezek a módszerek nem százszázalékosan megbízhatóak. Ha tüneteket észlelsz, mindenképpen fordulj orvoshoz!

Fotó: Shutterstock

 

Kullancs encephalitis, vagyis a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik megelőző oltás. A tünetek – láz, fejfájás, rossz közérzet, hányás, végtagfájdalmak stb. – a csípést követő 5-14 napban jelentkeznek. Kezelésére nincs specifikus gyógyszer, általában antibiotikumos kúrát alkalmaznak, és a tüneteket enyhítik. Bár a betegség komoly következményekkel is járhat (bénulás, hosszantartó fejfájás, szellemi leépülés), az esetek 95%-ban nyom nélkül gyógyul.

A LEGHATÉKONYABB MÓDSZER KULLANCSOK ELLEN

Legjobban úgy védekezhetsz, ha igyekszel megelőzni a kullancscsípést. A következőket fontos szem előtt tartani:

– Figyelj az öltözködésre, ha a természetbe mész! Ajánlott hosszúnadrág viselése, amit tűrj be a zokniba, ugyanígy a pólót, inget a nadrágba. Ha lehet, világos ruházatot válassz, így könnyebben kiszúrható felfelé a kullancs.
– Készülj fel! Érdemes kullancsriasztóval befújni, bekenni a szabad bőrfelületeket. A legjobb riasztóhatást a dietil-toluamid (DEET), az etil-butil-acetil-aminopropionát, valamint a pikaridin tartalmú készítmények biztosítják, és léteznek már kullancsriasztó karkötők is. A B-vitaminok hatása azonban bizonytalan.
– Táborozáskor, piknikezéskor kerüld a bozótos területeket!
– Vizsgáld át alaposan az egész tested a szabadban való tartózkodás után! Minél hamarabb sikerül eltávolítani a kullancsot, annál kisebb a fertőzés esélye.
– Tartsd rendben a kertet! A fű rendszeres nyírásával, a bokrok ritkításával, az avar gyakori összegyűjtésével megelőzheted a kullancsok beköltözését. Érdemes a kerítéseket megerősíteni, hogy kívül tartsd a „betolakodókat”, pl. a sünöket, amelyek hordozhatnak kullancsot.
– Figyelj oda a háziállatokra! Amellett, hogy a kullancsok számos, állatra is veszélyes kórt terjesztenek, a kutyák, macskák a házba is behordozhatják az élősködőket. Használj kullancs elleni cseppet, nyakörvet kedvenceiden!

A kullancs biztonságos eltávolítása

Ha a vérszívó már befúródott, a cél az, hogy minél előbb megszabadulj tőle. Jobb, ha a népi módszert, az élősködő melletti bőrfelület zsírral való bekenését hanyagolod, ugyanis a kullancs fuldoklás közben átadhatja a kórokozókat. Kerüld a potroh megnyomását is! A legjobb, ha csipesszel vagy kullancskiszedő kanállal távolítod el az élősködőt, ez utóbbi magyar találmány, és főleg kifejlett egyedek esetében hatékony.

Ha bátor vagy, akár körömmel, ujjal – gyors, határozott mozdulattal – is kiszedheted a kullancsot. A közhiedelemmel ellentétben nem baj, ha beszakad a „feje” (vagyis a szájszerve), idővel kilökődik majd, csakúgy, mint egy szálka. A kiszedett kullancsot jó alaposan nyomd össze! Érdemes feljegyezni a csípés időpontját, így amennyiben tünetek jelennek meg, pontosan tájékoztathatod az orvost.

KÜLÖNÖS KULLANCSOT TALÁLTÁL?

Akkor jelezd a kullancsfigyelo.hu oldalon, mert lehet, hogy egy Hyalomma egyedről van szó. Ezek a fajok eredeti élőhelyeiken veszélyes kórokozókat terjesztenek, és már Európában is megjelentek. A kutatók a lakosság segítségét is kérik a faj elterjedésének feltérképezésében.

A Hyalomma kullancsok (a Hyalomma marginatum és a Hyalomma rufipes) eredetileg Magyarországtól délebbre őshonosak, a Földközi-tenger mentén, Afrikában és Ázsia déli részén található a természetes élőhelyük. A klímaváltozás miatt azonban az élőlények vándorolnak: az éghajlatváltozás eltolja azoknak a sávoknak a határait, amelyeken belül az egyes élőlények jól érzik magukat. Ennek következtében régi élőhelyek elvesznek és újak jelennek meg. Ez a folyamat Európát is érinti, és ennek köszönhető a Hyalommák megjelenése többek között Magyarországon is.

Az Ökológiai Kutatóközpont most tavasszal elindította a kullancsfigyelo.hu oldalt, és arra kérik a lakosságot, hogy a talált példányokat jó alaposan figyeljék meg, és ha Hyalommának bizonyul, azt jelezzék az oldalon. A legfontosabb, hogy sok, minél jobb minőségű képet készítsenek róla, a további, szükséges adatokról és a beküldés módjáról részletesen lehet tájékozódni idekattintva.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés