Hírek

A föld alatt találhatjuk meg a választ az aszályra

Egy kutatók által felfedezett növényi hormon növeli a növények vízfelvételi hatékonyságát a gyökérfejlesztés által

Egy nemzetözi kutatócsoport talált rá egy a növényekben természetesen elõforduló hormonra, amely serkenti a gyökérnövekedést, hatására a gyökerek mélyebbre nõnek és több oldalgyökeret fejlesztenek. Ezt a serkentõ hatást a mezõgazdasági haszonnövények esetén a jövõ mezõgazdasága felhasználhatja a szárazságtûrés növelésére.


forrás: HHMI

A klímaváltozás hatására napainkban elõtérbe kerülnek azok a megoldások, amelyek segíthetik a gazdálkodókat az aszályos idõszakokban. Az aszály hatásait a növények egyre gyakrabban szenvedik el, azonban a gyökerek mélybe hatolása és elágazási képessége meghatározza azt, mennyire hatékonyan képesek a vízhez hozzáférni, így ha a gyökerek növekedését serkenteni lehet, ellensúlyozhatóvá válik a nedvességhiány.

A vizsgált hormon béta-karotinból képzõdik, béta-ciklocitrál a neve, s a gyökér-õssejtek osztódását serkenti. A karotin-szintézis során keletkezõ számos ismeretlen hatású anyag közül úgy különítették el a kutatók a gyökérfejlõdést befolyásoló anyagot, hogy lúfdfû magvakat kezeltek 20 különbözõ típusú karotinoiddal és vizsgálták a minták gyökérfejlõdését.

A kísérletek eredményeként kiderült, hogy a béta-ciklocitrállal kezelt minta esetében 31 százalékkal gyorsabb volt a gyökérnövekedés és dúsabbá vált.

A vizsgálat hason eredményeket hozott paradicsom és rizs esetén is. A rizzsel végzett kísérlet során kiderült, hogy a kezelés hatására a növény jobban tûrte a talaj magas sótartalmát, ami szintén segítség lehet a gazdálkodóknak, hiszen az öntözés hatására a talaj felsõ rétegének sótartalma megnõ.

A béta-ciklocitrál jelenléte és szerepe a természetben evolúciósan rögzült, megtalálható számtalan növényben a moháktól egészen a fákig.

A kísérletek során feltárt összefüggések bizonyítják, hogy a hormonnal csökkenthetõ a növények aszálykárosodása,

hatása bizonyított talajkezelés esetén vagy a növényre permetezve, így széleskörûen alkalmazható lesz a gazdálkodók számára.

agrotrend.hu / PNAS folyóirat  

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook