Hírek

Több fokkal emelték a sztratoszféra hőmérsékletét az ausztrál bozóttüzek

A 2020-as tűzvész hatására nőtt az ózonlyuk is.

A szárazság, amely 2019-ben sújtotta a szigetországot, olyan mértéket ért el, hogy korábban nem látott intenzitású bozóttüzek keletkezésének feltételeit teremtette meg – írta az Infostart. 5,8 millió hektár égett Ausztráliában, az atmoszférába emelkedő füst hatására a sztratoszféra alsóbb rétegeiben 3 Celsius fokkal emelkedett meg a hőmérséklet az ország fölött egy friss kutatás szerint.

Globálisan 0,7 fokos hőmérsékletemelkedést lehet ezeknek a tüzeknek a számlájára írni: ezt megelőzően 1991-ben lehetett ehhez hasonló változást tapasztalni. Akkor a Fülöp-szigeteki Mount Pinatubo vulkán kitörése lövellt jelentős mennyiségű füstöt a légkörbe, aminek négy hónapon át tartó légköri hőmérséklet-emelkedés volt az eredménye.

Az ausztrál tüzek okozta hatás is megfelel egy vulkánkitörésének a szakértők szerint, ami igen figyelemreméltó – írja a Nature. A sztratoszféra a légkör a Föld felszíne fölött 10-50 kilométerrel található része: a füst általában nem jut el idáig, de az ausztrál bozóttüzek 35 kilométeres magasságig emelték a füstfelhőket.

Fotó: MTI/EPA

A füstviharfelhő feketeszén-tartalma igen magas volt, ez az anyag pedig el tudja nyelni a hőt, majd annak segítségével egy hőlégballonhoz hasonlóan emelkedik felfelé.

Jim Haywood légkörkutató és csapata műholdas adatokat használt a füstrészecskék változásainak megfigyelésére, ezeket pedig éghajlati modellekkel kombinálta. Megállapították, hogy a füstrészecskék a sztratoszféra hőmérsékletére gyakorolt hatása, amelyet a modellek előre jeleztek, megegyezik a megfigyelt hőmérsékleti kiugrásokkal.

A modellek azt is jelezték, hogy a füst és a légkörben lévő ózon közötti kémiai reakciók súlyosbították az antarktiszi ózonlyukat, az tovább nőtt, és nagyságrendileg öt hónapon át nagy méretű is maradt – holott a tüzek előtti években kifejezetten aprócska volt.

Az erdőtüzek füstjének és az ózonrétegnek a pontos kölcsönhatása még mindig rejtély a füstben lévő összetett kémiai koktél miatt. Az éghajlatváltozás várhatóan növelni fogja az erdőtüzek gyakoriságát és súlyosságát, ezért Haywood hangsúlyozza, hogy fontos megtudni, hogyan hat a füst és a tűz az ózonrétegre.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés